Facebook usunął fałszywe profile powiązane z białoruskim KGB

Facebook usunął fałszywe profile i grupy powiązane z białoruskim KGB. Podmioty te rozpowszechniały nieprawdziwe informacje na temat wojny na Ukrainie i kryzysu na granicy z Białorusią.

Koncern Meta – właściciel portalu Facebook – opublikował kolejny kwartalny raport na temat zagrożeń w sieci. Firma informuje w nim, że wykryła działalność podmiotów powiązanych z rządami Rosji i Białorusi, które były zaangażowane w cyberszpiegostwo. Jak czytamy w raporcie, działalność tych fałszywych profili nasiliła się na krótko przed rosyjskim atakiem na Ukrainę.

 

Facebook odkrył między innymi skoordynowaną akcję dezinformacyjną w języku polskim i angielskim, którą przeprowadzono w dniu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Fałszywe profile rozpowszechniały wtedy nieprawdziwe informacje, jakoby wojska ukraińskie poddawały się bez walki, a ukraińscy przywódcy uciekli z kraju. Wcześniej te same profile prowadziły akcję dezinformacyjną przeciwko Polsce. Oskarżały nasz kraj o złe traktowanie migrantów z Bliskiego Wschodu, którzy próbowali nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską. W połowie marca jedno z fałszywych kont, powiązane z białoruskimi służbami bezpieczeństwa, nawoływało do zorganizowania w Warszawie protestu przeciwko polskiemu rządowi. Jak zapewnia Facebook, konto i związane z nim wpisy zostały skasowane tego samego dnia.

W ostatnim czasie koncern Meta zaobserwował też rosnącą liczbę cyberataków na konta ukraińskich dowódców wojskowych. Hakerzy włamują się na ich konta i publikują tam filmy wzywające ukraińskich żołnierzy do poddania się.

(iar)

 

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię