Kim jest Iam Tongi, zdobywca tytułu „American Idol”?

Fot. Instagram @wtongi

Zdobywcą 21. sezonu tytułu „American Idol” został pochodzący z Hawajów Iam Tongi.

Po trzygodzinnym występie na żywo podbił serca słuchaczy i jurorów. Wygrał pokonując Megan Danielle i Colin Stough.

Trzech finalistów 21. sezonu American Idol – Megan Danielle, Colin Stough i Iam Tongi, wykonało po dwie piosenki.  Jedną autorstwa Keitha Urbana pełniącego funkcję gościa-mentora podczas przesłuchań, a drugą w hołdzie dla ich rodzinnych miast.

Colin Stough odpadł w tych eliminacjach, pozostawiając Tongi i Danielle do walki o tytuł o pierwsze miejsce. Danielle i Tongi wykonali swoje oryginalne piosenki wydane i nagrane przez „Idola”.

Danielle zaśpiewała „Dream Girl”, a Tongi „I’ll Be Seeing You”, dzięki któremu ostatecznie zdobył miano „American Idol”. Wygrana przyniosła mu również nagrodę w wysokości 250 000 USD i kontrakt płytowy z Hollywood Records/19 Recordings. Iam Tongi jest pierwszym piosenkarzem wykonującym piosenki poza stylem muzyki country, który wygrał ten tytuł w ostatnich trzech latach.

 

Iam Tongi od pierwszego momentu pojawienia się na scenie American Idol podbił serca widzów. Jego przesłuchanie z 19 lutego jest najczęściej oglądanym wideo na stronie „American Idol” na ich kanale YouTube. Wideo zgromadziło ponad 17 milionów wyświetleń. Podczas przesłuchania Tongi zaśpiewał „Monster” Jamesa Blunta, który zadedykował swojemu zmarłemu w grudniu 2021 roku ojcu Rodneyowi.

Tongi pochodzi z Kahuku, miasta na wyspie O’ahu na Hawajach. Jest pochodzenia tongijskiego, samoańskiego i irlandzkiego. Trzy lata temu, 18-letni „American Idol” wraz z rodziną przeprowadził się do stanu Waszyngton. Mieszka w miejscowości Federal Way, niedaleko Seattle, gdzie uczęszcza do ogólniaka.

Udział w 21. sezonie „American Idol” był jego drugim podejściem. Kilka lat temu próbował dostać się do konkursu, ale nie został wybrany. Tongi mówi, że po porażce jego ojciec powiedział mu, że musi „popracować nad swoją muzyką”. Piosenkę „Monster” dedykował swojemu nieżyjącemu ojcu.

Tongi jest pierwszym urodzonym na Hawajach mieszkańcem wysp Pacyfiku, który wygrał program. Po wygranej powiedział, że chciał wygrać, aby udowodnić innym, że oni też mogą występować na dużej scenie: „Szczerze mówiąc, chcę być tym, który zainspiruje wszystkich moich utalentowanych Polinezyjczyków do działania”.

Najbogatsi uczestnicy American Idol

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię