
„To nie mój król” – krzyczał młody mężczyzna, który w mieście York obrzucił jajkami króla Karola III. Nie trafił w cel, choć jeden z „pocisków” musnął niemalże garnitur monarchy. Brytyjscy policjanci zatrzymali napastnika.
Aresztowany to dwudziestotrzylatek. Według świadków krzyczał, że Zjednoczone Królestwo zostało zbudowane na krwi niewolników. WIelu zebranych w pobliżu mieszkańców Yorku zareagowało okrzykami „Wstydź się”, skierowanymi do napastnika, a także wiwatami na cześć monarchy.
A man was detained after eggs were thrown at King Charles and Camilla, his wife and queen consort, as they carried out an engagement in northern England https://t.co/5Hbzjueszr pic.twitter.com/YH6IkrPVij
— Reuters (@Reuters) November 9, 2022
Król był nieporuszony i nadal witał się z mieszkańcami. Przyjechał do miasta, by odsłonić pomnik swej matki, królowej Elżbiety II, stworzony jeszcze z myślą o jej czerwcowym, platynowym jubileuszu. „To oczywiście dzień pełen radości, ale naznaczony smutkiem. Król nadal jest w żałobie” – przypominał w rozmowie z BBC Stephen Cotrell, arcybiskup Yorku.
Według niedawnego sondażu IPSOS, popularność Karola rośnie.
Immediate aftermath of #eggs being thrown at the #King during his first visit to #York as the new monarch. Crowd trying to drown out the protestor’s booing with chants of God Save the King, while police wrestle the egg thrower away… pic.twitter.com/DeC0xZIlLq
— RACHEL BULLOCK (@RBullockITV) November 9, 2022
Dobrze postrzega go 54 procent badanych. To wzrost o 11 punktów procentowych w porównaniu z marcem. Ale monarcha jest na czwartej pozycji: za księciem Williamem, jego żoną Catherine i księżniczką Anną.
„Z naszych badań wynika, że kluczowy jest wiek badanych. Wśród starszych większą popularnością cieszy się zarówno monarchia, jak i poszczególni jej reprezentanci”- powiedziała Polskiemu Radiu Tanya Abraham z pracowni YouGov.
(iar)