Najbardziej prestiżowe amerykańskie nagrody dla artystów wręczone

W Waszyngtonie wręczono jedne z najbardziej prestiżowych amerykańskich nagród dla artystów scenicznych – Kennedy Center Honors.

Otrzymali je aktor George Clooney, piosenkarki Amy Grant i Gladys Knight, kompozytorka Tania Leon i grupa U2. Laureatów przyjął w Białym Domu prezydent Joe Biden.

Przypominając swoje irlandzkie korzenie, Joe Biden nazwał U2 „czterema synami Irlandii i poetami”, których muzyka zmieniła świat. Mówiąc o Geoge’u Clooneyu, prezydent USA podkreślił również jego działalność poza planem filmowym – od pomocy rodzinom ofiar zamachów z 11 września po wspieranie kampanii na rzecz kontroli posiadania broni. „Jest nieugięty i niezmordowany. Postać w prawdziwym życiu. Taki jest George Clooney” – powiedział Joe Biden.

Mówiąc o twórczości Amy Grant, amerykański prezydent przypomniał, że zdobyła 19 nominacji i 6 nagród Grammy. „Jest pierwszą współczesną chrześcijańską artystką, która dotarła na szczyty list przebojów. A jej chrześcijańskie, świąteczne piosenki są odtwarzane w milionach domów w całej Ameryce” – podkreślił. Joe Biden dziękował też kompozytorce Tanii Leon za „nowe dźwięki, jakimi napełniła duszę narodu”.

Dziękował tez piosenkarce soulowej Gladys Knight za „głos, który łamie serca, podnosi na duchu, łączy i czyni słuchaczy istotami ludzkimi”.

Nagrody Kennedy Center Honors przyznawane są za całokształt twórczości i wkład w kulturę amerykańską. W tym roku wręczono je po raz 45.

IAR

Mega seriale na długie wieczory

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię