Stres i napięcia nerwowe mają destrukcyjny wpływ na zdrowie i funkcjonowanie całego organizmu. W walce ze stresem podstawą jest właściwe zrelaksowanie i odprężenie. Aby osiągnąć stan relaksu można zastosować kilka „sztuczek”.
Główną zasadą, która powinna przewodzić we właściwych technikach relaksacyjnych jest dobór tego, co naprawdę sprawia nam przyjemność, pozwala zapomnieć o problemach i wspomaga odprężenie mięśni i umysłu.
Poniżej kilka sposobów na relaks i odprężenie:
1. Techniki oddechowe
Oddech jest to idealny sposób na szybkie wyciszenie i uspokojenie emocji – np. w pracy. Poprzez głęboki oddech dostarczamy więcej tlenu do organizmu, wspomagamy pracę mózgu i układu nerwowego oraz relaksujemy mięśnie klatki piersiowej. Usiądź wygodnie i zacznij powoli i głęboko wdychać powietrze nosem przez ok. 8-10 sekund. Wstrzymaj oddech na 1-2 sekundy. Następnie swobodnie wypuść nagromadzone powietrze. Przez ok 3-5 minut oddychaj normalnie po czym powtórz cykl. Aby wspomóc tę metodę można użyć wyobraźni – wizualizując siebie w miejscu, w którym chcielibyśmy przebywać.
Innym sposobem jest tzw. medytacja swobodnego oddechu opracowana przez indyjskiego medyka Deepaka Chopryego. Pozwala ona na odprężenie umysłu i wyciszenie emocji: usiądź wygodnie lub połóż się. Następnie zamknij oczy i zacznij oddychać lekko i swobodnie bez wstrzymywania oddechu. Swoją uwagę koncentruj na oddychaniu.
2. Wizualizacja
Jest to sposób szybki i dyskretny. Najlepiej praktykować go w jakimś umiarkowanie cichym miejscu. Należy zamknąć oczy, swobodnie oddychać i koncentrować się na wyobrażaniu sobie tego, co sprawia nam przyjemność. Możemy np. wyobrazić sobie wakacje w egzotycznym miejscu – tylko my, gorący piasek na plaży, szum oceanu… Równie dobrze możemy zwizualizować sobie siebie wieczorem w naszym wygodnym łóżku. Wszystko zależy od nas samych.
3. Muzykoterapia
Sprawdzona technika relaksacji za pomocą dźwięku. Nie ma idealnej muzyki dla każdego – jest to sfera indywidualna, powinniśmy wybrać taką, której lubimy słuchać, która pozwala nam się wyciszyć. Da jednego będzie to muzyka klasyczna, dla drugiego death metal. Włącz muzykę, usiądź wygodnie lub połóż się. Przez ok 15-20 minut staraj się nie koncertować na niczym oprócz muzyki.
4. Aromaterapia
Technika relaksacji zapachem możliwa do wykonania przy użyciu olejków eterycznych lub świeczek zapachowych. Podstawa jej skuteczności jest dobór takich zapachów, które najbardziej lubimy. Przed jej zastosowaniem należy dokładnie wywietrzyć pomieszczenie. Następnie zapalamy świeczkę lub używamy kominka/ dyfuzora do olejków eterycznych. Skupiając się na wyłącznie zapachu, leżymy lub siedzimy wygodnie z zamkniętymi oczyma przez ok 15-20 minut.
5. Rób to co lubisz
Wolny czas staraj się spędzać na tym co naprawdę sprawia ci przyjemność: idź na spacer, namaluj obraz, obejrzyj film, wyjdź ze znajomymi na spacer… Ważne jest, aby w tym czasie nie myśleć o sytuacjach stresowych, problemach i pracy.
Pamiętaj, że to od twoich potrzeb i potrzeb twojego organizmu zależy, czy właściwa techniką relaksacyjną będzie spacer, wyjazd na łono natury, słuchanie muzyki, techniki wizualizacyjne, wyjście do kina ze znajomymi, itp. Wsłuchaj się w głos swojego ciała i umysłu i daj im to czego oczekują.