Opłatek bożonarodzeniowy symbolizuje jedność rodziny. Przed Bożym Narodzeniem członkowie rodziny rozpoczynają świętowanie modlitwą i przełamaniem opłatka (opłatek – symbolizujący także chleb spożywany codziennie — nasza codzienność, wspólna codzienność; bardzo stara chrześcijańska tradycja dzielenia się chlebem) i życzeniami pomyślności w nadchodzącym nowym roku.
Po modlitwie, zwykle odprawianej przez gospodarza, łamie się opłatek i rozdaje wszystkim obecnym przy stole.
Każdy odłamuje kawałek swojego opłatka i dzieli się nim z innymi, życząc szczęścia i radości w nadchodzącym roku. Życzenie to zwykle kończy się pocałunkiem w policzek.
Opłatki wypiekane są z czystej mąki pszennej i wody, mają zwykle kształt prostokąta i są bardzo cienkie, mają identyczny skład jak chleb ołtarzowy, który staje się Eucharystią podczas konsekracji podczas Mszy św. w Kościele rzymskokatolickim.
Opłatki powinny być poświęcone przez księdza. Na Opłatkach wytłoczone są obrazy religijne związane z Bożym Narodzeniem, począwszy od szopek, zwłaszcza Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus, aż po Gwiazdę Betlejemską.
Łamanie się opłatkiem to zwyczaj, który narodził się w Polsce w X wieku i jest praktykowany przez ludzi polskiego pochodzenia na całym świecie. Uważany jest za najstarszą i najukochańszą z polskich tradycji.
W Polsce i niektórych częściach Europy Środkowej te bożonarodzeniowe opłatki są barwione i używane jako ozdoby. Wysyłane są również jako drobne bibeloty z kartkami okolicznościowymi do bliskich, którzy są poza domem. Opłatek bożonarodzeniowy symbolizuje jedność rodziny.
Według wierzeń między członkami rodziny powinna istnieć więź jedności. Ojciec jest postrzegany jako ogniwo w nieprzerwanym łańcuchu Jednego Ciała, Jednego Chleba, Jednego Chrystusa i Jednego Kościoła, podczas gdy inni członkowie rodziny dołączają do niego w tej wiecznej procesji. Opłatek symbolizuje również przebaczenie i pojednanie.
Źródło: Learn Polish Daily
Posłuchaj podcastów: