Próbujesz zajść w ciążę? Przeczytaj

Jeśli marzysz o potomstwie zastosuj się do ośmiu poniższych wskazówek lekarzy. Jak twierdzą, pomogą ci one w szybszym zajściu w ciążę.

 

1. Skoncentruj się na cyklu menstruacyjnym

Poznaj dokładnie swój cykl menstruacyjny. Śledź odstępy między miesiączkami dzięki temu ustalisz czy masz okresy regularnie czy nie. Kobieca komórka jajowa jest płodna tylko przez 12 do 24 godzin po jej uwolnieniu, dlatego znajomość długości cyklu jest tak bardzo ważna.

2. Owulacja

Podczas normalnego cyklu menstruacyjnego czas owulacji zwykle występuje między 13. a 18. dniem przed okresem. Prowadzenie dokładnego kalendarza pozwoli ci lepiej przewidzieć owulację.  Kobiety z regularnymi cyklami owulują około dwa tygodnie przed nadejściem miesiączki.

3. Uprawiaj seks codziennie

Podczas tak zwanego okna płodowego uprawiaj seks każdego dnia. Okno płodne to pięć dni przed i dzień owulacji. Badania wykazują, że pary, które uprawiały seks każdego dnia w okresie okna płodnego miały o 5% większą szansę zajścia w ciążę, niż pary uprawiające seks co drugi dzień w tym czasie.

4. Lubrykanty

Jeśli chcesz zajść w ciążę, nie używaj olejków, kremów, a szczególnie lubrykantów podczas seksu. Badania pokazują, że niektóre lubrykanty dopochwowe mogą zmniejszać ruch plemników.

5. Bierz kwas foliowy

Jeśli chcesz zajść w ciążę zacznij przyjmować kwas foliowy i witaminy prenatalne. Kwas foliowy promuje owulację i wspiera zarodek.

6. Dbaj o wagę

Nadwaga lub niedowaga może zmniejszyć szansę na zajście w ciążę. Zbyt dużo tkanki tłuszczowej wytwarza więcej estrogenu co może zakłócać owulację. Badanie Cleveland Clinic wskazuje, że osoby z nadwagą potrzebują 59% czasu więcej na zajście w ciążę w porównaniu z parami, które nie są otyłe.

Kobiety z niedowagą z reguły cierpią na nieregularne miesiączki lub przestają owulować co utrudnia zajście w ciążę.

 

7. Prowadź zdrowy tryb życia

Według Mayo Clinic należy spożywać owoce, warzywa, chude białka, produkty pełnoziarniste i nabiał. Jedz mniejsze ilości ryb o wysokiej zawartości rtęci –  miecznik, rekin, makrela królewska, tuńczyk.

8. Ogranicz forsujące treningi

Ciężkie, wyczerpujące treningi nie służą zajściu w ciążę. Forsujące ćwiczenia mogą prowadzić do zaburzeń miesiączkowania.

Dodatkowo pamiętaj, że twój i twojego partnera wiek mają znaczenie w tym procesie.

Nie zwlekaj

U kobiet spadek płodności zaczyna następować po 30 roku życia. Po 37 roku życia dochodzi do bardzo szybkiego spadku. Po 45 roku życia naturalne zajście w ciążę u większości kobiet jest praktycznie niemożliwe.

Ocena niepłodności

Warto przeprowadzić ocenę niepłodności jeśli ty lub twój partner macie 35 lat lub więcej. Jeśli po pół roku prób, odbywając regularne stosunki seksualne bez stosowania antykoncepcji nie zaszłaś w ciążę warto udać się do lekarza.

Jak zarejestrować w Polsce dziecko urodzone w Stanach Zjednoczonych?

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię