Przywódcy 27 krajów europejskich potępiają bezprawną aneksję na wschodzie Ukrainy

Przywódcy 27 krajów, oraz liderzy unijnych instytucji potępili kolejną bezprawną aneksję Ukrainy i zagrozili zaostrzeniem sankcji wobec Rosji. Wspólne oświadczenie opublikowali członkowie Rady Europejskiej. Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił aneksję okupowanych terytoriów na południu i wschodzie Ukrainy.

Pseudoreferendum w sprawie przyłączenia ukraińskich ziem do Rosji rozpoczęło się 23 września na terenie okupowanych obwodów tj. donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego. Głosowania w tej sprawie prowadzone były pod przymusem komisji wyborczej i rosyjskiej armii trwały do 27 września.

„Nigdy nie uznamy nielegalnych referendów, które Rosja wymyśliła jako pretekst do dalszego naruszania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, ani ich sfałszowanych wyników. Nigdy nie uznamy tej nielegalnej aneksji” – napisali przywódcy 27-mki i liderzy Rady Europejskiej oraz Komisji Europejskiej.

 

 

Podkreślili, że te decyzje są nieważne i nie mogą wywoływać żadnych skutków prawnych. „Krym, Chersoń, Zaporoże, Donieck i Ługańsk to Ukraina” – napisali. Wezwali oni wszystkie państwa i organizacje międzynarodowe do jednoznacznego odrzucenia nielegalnej aneksji. Zapowiedzieli też zaostrzenie sankcji. „Będą one dalej zwiększać presję na Rosję, by zakończyła agresywną wojnę” – czytamy we wspólnym oświadczeniu.

Europejscy liderzy podkreślili też, że Ukraina korzysta ze swojego prawa do obrony przed rosyjską agresją i ma prawo do wyzwolenia terytoriów okupowanych w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową. „Groźby nuklearne ze strony Kremla, mobilizacja wojskowa i przedstawianie terytorium Ukrainy jako rosyjskiego oraz sugestie, że wojna może się teraz toczyć na terytorium Rosji, nie osłabią naszej determinacji” – podkreślili europejscy przywódcy.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię