Reakcje na wyrok Sądu Najwyższego USA w sprawie aborcji

Prezydent USA Joe Biden skrytykował decyzję Sądu Najwyższego unieważniającą wyrok Roe vs Wade z 1973 roku, gwarantujący prawo do przerwania ciąży. Podczas wystąpienia w Białym Domu Biden ocenił, że Sąd złamał społeczny konsensus wobec aborcji w Stanach Zjednoczonych.

Amerykańscy konserwatyści chwalą decyzję sądu.
Joe Biden określił unieważnienie Roe vs Wade przez Sąd Najwyższy mianem tragicznego błędu. „To smutny dzień dla sądu i dla kraju” – powiedział. Prezydent USA ocenił, że Sąd Najwyższy odebrał kobietom fundamentalne prawo do prywatności i możliwość podejmowania personalnych decyzji.

Biden wezwał jednak uczestników protestów przeciwko decyzji Sądu by utrzymali ich pokojowy charakter. „Żadnego zastraszania. Przemoc nigdy nie jest usprawiedliwiona. Groźby i zastraszanie to nie jest wolność wypowiedzi” – apelował Biden i wezwał Amerykanów by wyrazili swoje poglądy w tej sprawie podczas jesiennych wyborów do Kongresu.

 

Decyzja Sądu została z zadowoleniem przyjęta przez środowiska konserwatywne. „To zwycięstwo narodu, tryumf prawa do życia” – powiedział o unieważnieniu wyroku Roe vs Wade przywódca republikanów w Izbie Reprezentantów Kevin McCarthy.

Sąd Najwyższy rozpatrywał prawo stanu Missisipi zakazujące aborcji od 15 tygodnia ciąży. Konserwatywna większość sędziów orzekła legalność tych przepisów uznając za błędną decyzję z 1973 roku. Decyzja Sądu Najwyższego daje parlamentom stanowym swobodę w regulowaniu kwestii przerywania ciąży. Prawie połowa stanów już uchwaliła albo ma gotowe do wprowadzenia w życie ustawy ograniczające albo zakazujące aborcję.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię