Rozwód i co dalej? 7 sprawdzonych porad na życie po rozwodzie

Małżeństwo to wyraz miłości, oddania i zaufania. Wchodząc w związek małżeński, szczerze pragniemy, aby trwał na zawsze – w myśl przysięgi małżeńskiej – i nie opuszczę Cię aż do śmierci. Chcemy stać przy drugiej połówce na dobre i na złe, wychowywać dzieci, a potem wnuki, w zdrowiu i harmonii.

Niestety bywa, że życie okrutnie weryfikuje nasze oczekiwania względem drugiej osoby, a ukochany/a ze ślubnego zdjęcia staje się naszym wrogiem.
Bez względu na powody rozstania dwojga ludzi rozpad małżeństwa jest zawsze bolesnym i traumatycznym przeżyciem dla obu stron.

 

Co zrobić po rozwodzie?

Od teraz małymi kroczkami możesz układać swoje życie na nowo.

1. Uwierz w siebie i w swoje możliwości

Żal, smutek, zranienie, złość, być może depresja to wszystko rozsadza Cię od środka, a najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić to tłumienie w sobie negatywnych uczuć.
Nie walcz ze złymi emocjami na siłę, pozwól im eksplodować, wyrzuć je z siebie, oczyść umysł, aby zamknąć ten przykry rozdział Twojego życia. Takie wewnętrzne oczyszczenie potrafi zdziałać cuda i przyniesie ukojenie w bólu.

2. Nie odsuwaj się od bliskich Ci osób

Rozmowa dodaje otuchy, zwłaszcza gdy rozmówca pragnie nas szczerze pocieszyć, nie obwiniać, nie krytykować, a po prostu zrozumieć i doradzić na przyszłość.
Nigdy nie uciekaj do topienia smutków w używkach, nie izoluj się, znajdź sobie jakąś pasję i zadbaj o siebie. Taniec, ogród, teatr, dobra książka to wszystko odciągnie Cię od złych myśli.

3. Skorzystaj z profesjonalnej pomocy

Czasami trauma po rozwodzie jest tak silna, że powyższe środki mogą nie pomóc.
Nie pozwól jednak, aby długotrwałe przygnębienie przerodziło się w poważniejsze zaburzenie i skorzystaj z pomocy psychologa.

4. Ustal nowe obowiązki pomiędzy byłym partnerem

Jeśli macie dzieci, to pamiętaj, że rozwód nie zwalnia żadnej ze stron do opieki nad nimi.
O ile jest to możliwe, nie pozwól, aby dziecko ucierpiało na skutek Waszego rozwodu. Ono dalej potrzebuje ojca i matki, zarówno od strony emocjonalnej, jak i finansowej. Wytłumacz mu, że mimo rozstania wciąż bardzo je kochacie i że czasami rodzice nie mogą być już dłużej razem. Następnie ustalcie na spokojnie kwestię opieki i alimentów nad pociechami.

4. Patrz odważnie w przyszłość

Skieruj swoje myśli w kierunku przyszłości i przyszłych planów. Pozałatwiaj zaległe sprawy tak, aby zacząć wszystko z czystą kartą.
Zaczynasz teraz nowe życie, w pojedynkę lub z dziećmi. Zacznij już teraz planować najbliższe miesiące i nie pogrążaj się w smutku.
Nowa, modna fryzura, wizyta w salonie piękności czy też szałowa sukienka sprawią, że podniesiesz swoją samoocenę i będziesz patrzeć z przyjemnością w lustro.

5. Nie stroń od drobnych rozrywek i towarzystwa

Postaraj się nie odmawiać znajomym, gdy chcą Cię zaprosić do pubu lub na urodziny.
Spędzanie czasu w otoczeniu pozytywnych osób, sprawi, że powróci Ci chęć do życia.
Z biegiem czasu trauma po rozwodzie będzie mniejsza i wróci otwartość na nowe znajomości.

6. Otwórz się na nowe uczucie

Chociaż aktualnie możesz żywić wewnętrzne przekonanie, że już nigdy, przenigdy nie chcesz się z nikim wiązać, to przecież życie pisze różne scenariusze.
Wiele osób, po nawet najbardziej traumatycznym małżeństwie, układa sobie szczęśliwie życie po raz kolejny.
Następny udany związek może być wynikiem większego doświadczenia osób po rozwodzie lub ich większej ostrożności w doborze partnera.

7. Portale randkowe i biura matrymonialne

W naszym zaganianym świecie serwisy randkowe cieszą się wciąż niesłabnącą popularnością.
Jeśli jednak masz obawy co do uczciwości i zamiarów osoby siedzącej za monitorem, skorzystaj z innych metod. Świetnie sprawdzają się tutaj profesjonalne biura matrymonialne. Poznasz w nich konkretne i zdecydowane osoby, które są być może tak samo zranione, jak Ty, a to pozwoli nawiązać Wam wspólną płaszczyznę.

Zasady bezpieczeństwa, które powinna znać każda kobieta

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię