Stało się! Netflix ruszył do walki z abonentami dzielącymi się hasłem

Stało się to, co nieuniknione. Netflix, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, rozpoczął walkę z udostępnianiem haseł osobom nie należącym do tego samego gospodarstwa domowego.

Gigant streamingowy, w wiadomości e-mail wysłanej do użytkowników we wtorek informuje o tym, że jeśli udostępniałeś swoje dane logowania do Netflix komuś spoza swojego domu, musisz zaakceptować „aktualizację udostępniania hasła między gospodarstwami domowymi”. Wiadomość przypomina, że Twoje konto Netflix jest przeznaczone tylko dla Ciebie i osób mieszkających w Twoim gospodarstwie domowym.

Netflix definiuje „gospodarstwo domowe” jako „zestaw urządzeń podłączonych do Internetu w miejscu, w którym oglądasz Netflix”. W e-mailu zachęca się użytkowników do sprawdzenia urządzeń zalogowanych na koncie Netflix i wylogowania tych, które nie powinny mieć dostępu.

Następnie Netflix proponuje dwie opcje, które już zostały wprowadzone w wielu innych krajach. Osoba mieszkająca w innym gospodarstwie domowym może przenieść swój profil do nowego konta, za które sama płaci, lub właściciel konta może dodać dodatkowego członka za 7,99 USD miesięcznie.

Opcja dodania dodatkowego członka jest dostępna tylko w planach Standard i Premium, które obecnie kosztują odpowiednio 15,49 USD i 19,99 USD miesięcznie. Konta standardowe mogą dodać jednego dodatkowego członka, a konta Premium mogą dodać maksymalnie dwóch.

„Dodatkowy członek będzie miał własny profil, konto i hasło, ale osoba, która go zaprosiła, będzie płacić za to członkostwo” – wyjaśnia Netflix.

Dodatkowi członkowie nie są dostępni, jeśli korzystasz z serwisu Netflix w ramach pakietu lub konta rozliczanego przez firmę zewnętrzną i nie możesz wybrać tańszego abonamentu z reklamami.

Firma Netflix analizuje różne sposoby ograniczania udostępniania haseł, takie jak proces weryfikacji logowania w 2021 roku i korzystanie z subkont dla osób mieszkających poza domem właściciela konta, co zostało przetestowane w Chile, Kostaryce i Peru w 2022 roku. Na początku lutego Netflix rozszerzył płatne udostępnianie kont na Kanadę, Nową Zelandię, Portugalię i Hiszpanię.

Oczekiwano, że płatne udostępnianie haseł zostanie wprowadzone w Stanach Zjednoczonych do końca ostatniego kwartału, ale współzarządzający i dyrektor, Gregory Peters, podczas rozmowy o wynikach pierwszego kwartału, stwierdził, że lepiej było poświęcić trochę więcej czasu na rynek krajowy.

Netflix zdaje sobie sprawę, że niektórzy użytkownicy mogą zrezygnować z usługi z powodu wprowadzenia płatnego udostępniania haseł. W liście do akcjonariuszy dyrektorzy zauważyli, że niektórzy użytkownicy w Ameryce Łacińskiej anulowali swoje konta z powodu represji dotyczących udostępniania haseł, ale liczba nowych członków w końcu wzrosła dzięki korzystaniu z kont podrzędnych i nowych użytkowników.

„Warto zauważyć, że nie będzie to popularny ruch, więc pewnie pojawią się niezadowoleni członkowie. Zobaczymy, jak będą reagować na anulowanie” – powiedział Peters podczas telekonferencji z inwestorami w styczniu. „Traktujemy to podobnie jak podwyżki cen”.

Po wprowadzeniu zmian w Kanadzie i trzech innych krajach, Netflix nie ujawnił jeszcze, jakie środki zaradcze podejmie w przypadku kontynuowania przez abonentów udostępniania kont poza swoimi gospodarstwami domowymi.

Technologiczne zagrożenia w XXI wieku

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię