Polskie tradycyjne sposoby na przeziębienie i grypę

W Polsce, podobnie jak w wielu krajach na świecie, jest wiele tradycyjnych form zapobiegania i leczenia gryp i przeziębień przekazywanych z dziada pradziada.

Do tych typowych zaliczane są herbata malinowa, lipowa, czy spożywanie czosnku i miodu. Oprócz tych typowych środków, w wielu polskich domach stosuje się ogrom nietypowych, ale często skutecznych zapobiegającym jesiennym przeziębieniom zamiast konwencjonalnych leków i antybiotyków.

Kąpiel stóp z gorczycą

Moczenie stóp w ciepłej kąpieli wodnej z proszkiem musztardowym poprawia krążenie i rozgrzewa ciało oraz łagodzi objawy przeziębienia.

 

Syrop cebulowy

Syrop cebulowy przygotowuje się przez zmieszanie miodu z posiekaną cebulą i pozostawienie go na kilka godzin. Syrop jest przecedzany i spożywany w celu łagodzenia kaszlu i bólu gardła.

cebula syrop

Gorące mleko z masłem i miodem

Ciepłe mleko zmieszane z masłem i miodem to popularny sposób na przeziębienie w całej Polsce. Zwolennicy twierdzą, że zapewnia komfort, łagodzi objawy choroby i pomaga w śnie.

Inhalacje ziołowe

Wdychanie pary z naparów ziołowych, takich jak rumianek, tymianek czy eukaliptus, jest powszechną praktyką w Polsce. Inhalacje pomagają oczyścić kanały nosowe i złagodzić dyskomfort i ból w klatce piersiowej.

inhalacja

Ciepłe piwo z miodem i przyprawami

Ciepłe piwo zmieszane z miodem i przyprawami, takimi jak goździki i cynamon, jest uważane za jeden z lepszych napój na zapobieganie przeziębieniom i grypom.

Okład z kapusty

Ciepłe liście kapusty są używane jako okłady na klatkę piersiową, aby złagodzić przekrwienie i złagodzeniu trudności w oddychaniu.

kapusta

Skarpetki z proszkiem musztardowym

W niektórych częściach Polski napełnia się skarpetki suszonym proszkiem musztardowym i zakłada się je na noc. Praktyka ta pomaga obniżyć gorączkę i złagodzić objawy grypy.

 Inhalacja ziemniaczana

Wdychanie pary z gotowanych ziemniaków pomaga oczyścić kanały nosowe i złagodzić dyskomfort oddechowy.

Syrop z czarnej rzodkwi

Syrop z czarnej rzodkwi, sporządzony jest w połączeniu startej czarnej rzodkwi z miodem. Spożywa się go w celu złagodzenia kaszlu i bólu gardła. Syrop posiada właściwości wykrztuśne.

Okład z wódki

Zwolennicy uważają, że przyłożenie do klatki piersiowej szmatki nasączonej wódką może pomóc obniżyć gorączkę i złagodzić objawy przeziębienia.

Przepis na Benedyktynkę – legendarną nalewkę klasztorną o kilkusetletniej tradycji

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię