USA: badanie Pentagonu wykazało, że piloci wojskowi częściej chorują na tę chorobę

Amerykańscy piloci wojskowi i członkowie załóg naziemnych samolotów częściej chorują na raka. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Pentagon, którego wyniki opisała agencja Associated Press.

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Kongresu USA. Amerykański parlament nakazał je wykonać w ustawie obronnej w 2021 roku. Testy trwały rok i objęły prawie 900 tysięcy amerykańskich żołnierzy, którzy latali lub pracowali na samolotach wojskowych w latach 1992-2017. W badaniu porównano zachorowalność na raka wśród żołnierzy Sił Powietrznych USA z danymi dotyczącymi ogólnej populacji Stanów Zjednoczonych.

Wyniki wskazują, że wśród członków załóg lotniczych wskaźnik zachorowań na nowotwory wszystkich typów był o 24 procent wyższy niż w ogólnej populacji. W przypadków członków załóg naziemnych ten wskaźnik był wyższy o trzy procent.
Członkowie załóg lotniczych najczęściej chorowali na czerniaka – wskaźnik zachorowań w przypadku tego nowotworu był wyższy o 87 procent niż przeciętna. Ponadto wśród pilotów odnotowano wysoką zachorowalność na raka tarczycy, raka prostaty u mężczyzn i raka piersi u kobiet.

Pracownicy naziemni najczęściej chorowali na raka mózgu i układu nerwowego. W ich przypadku zachorowalność na ten rodzaj nowotworu była wyższa o 19 procent niż przeciętna.

Przeprowadzenia badania w tym zakresie domagali się byli żołnierze i organizacje zrzeszające pilotów wojskowych. Stowarzyszenia alarmowały, że wśród weteranów zachorowalność na raka jest ponadprzeciętnie wysoka. Wyniki opublikowane przez Pentagon nie wskazują, co jest przyczyną tego, że żołnierze częściej zapadają na choroby onkologiczne. Tę kwestię mają wyjaśnić kolejne badania.

IAR

Jakie są najpopularniejsze płatki śniadaniowe w Illinois?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię