Przedziwne tradycje świąteczne w USA

W Stanach Zjednoczonych tradycje świąteczne zależą od miejsca zamieszkania, kultury, pogody i wpływów imigrantów zamieszkujących dany obszar.

Oto kilkanaście wyjątkowych świątecznych tradycji:

Alabama

Co roku organizowana jest Elfapalooza w Mobile, Alabama. Aby wziąć udział w tej imprezie trzeba się przebrać za Elfa.

Arkansas

The Trail of Holiday Lights to trasa dla miłośników światełek świątecznych. Aż 60 miast i miasteczek w całym stanie bierze udział w przygotowaniu tej świątecznej trasy.

Arizona

W miejscowości Chandler co roku króluje ikoniczna choinka wykonana z biegaczy – tumbleweed. Tradycja ta trwa już od prawie 70 lat.

Kalifornia

W Kalifornii Święty Mikołaj zamiast sań jeździ na surfingu podczas Surfing Santa. Biorący udział w surfingu każdego roku zbierają fundusze na rzecz Surfers Healing, dzieci z autyzmem.

Delaware

Wśród dużej populacji szwedzkiej dzieci zostawiają mleko dla duchów Tomte – diabelskich chochlików, który jak mówi legenda zostawia prezenty dla grzecznych dzieci.

Hawaje

Na Hawajach święta nie mogą się obyć bez pieczenia świni. To tradycja sięgająca pierwszych świąt Bożego Narodzenia na Hawajach obchodzonych w 1786 roku.

Floryda

„Deck the Chairs” to impreza podczas której w Jacksonville Beach mieszkańcy dekorują krzesełka ratowników tysiącami światełek świątecznych.

Luizjana

Bożonarodzeniowe ogniska na wałach między Nowy Orleanem a Baton Rouge są jednym z najdziwniejszych świątecznych dekoracji. W każdą Wigilię miejscowi palą 30 stopowe konstrukcje z bali, w kształcie tipi, domów i statków.

Maryland

Co roku, od prawie 30 lat, obchodzony jest Miracle on 34th Street. Tyle lat temu na ulicy 34th w Baltimore jeden z mieszkańców umieścił sznurek lampek bożonarodzeniowych na choince na swoim podwórku. Rok później niektórzy z sąsiadów przyłączyli się do niego. Dzisiaj każdy dom uczestniczy w tej tradycji.

Minnesota

W Minnesocie w Boże Narodzenie obowiązkiem jest spożycie cuchnącej ryby lutefisk. Jest to nordycka tradycja, która zagościła w domach w tym stanie z przybyciem imigrantów ze Skandynawii.

Missouri

W Missouri dzieci spotykają się z Księżniczką Wróżek a nie z Mikołajem. Każde dziecko, które spotka Księżniczkę Wróżek, otrzymuje zabawkę, która wychodzi z sekretnej skrzyni ze skarbami. Tradycja ta została zapoczątkowana w 1936 roku przez Dom Towarowy Kline, którego właściciele byli Żydami i nie chcieli zatrudniać Świętego Mikołaja.

Wisconsin

Cave of the Mounds oferuje wycieczki dla podróżnych z kolędami w niecodziennej scenerii. Akustyka jaskini sprawia, że świąteczna muzyka brzmi jak najlepszy koncert świata.

Wyoming

W Kalifornii Mikołaje surfują, a w Wyoming jeżdżą na nartach. Co roku w bożonarodzeniowy poranek w z gór otaczających miasteczko Jackson Hole zjeżdżają setki Mikołajów i każdy mieszkaniec może się do nich przyłączyć.

10 krajów, które wydają najwięcej w święta Bożego Narodzenia. Czy Polska jest wśród nich?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię