Uwaga na fałszywe karty szczepień. Ostrzegamy przed przestępstwem

W internecie można kupić fałszywe karty szczepień na koronawirusa. Podróbki z logo CDC do złudzenia przypominają oryginalne dokumenty. Posługiwanie się fałszywkami to przestępstwo.

Podrobione karty są sprzedawane na stronach takich jak Craigslist, eBay i OfferUp – podaje NBC 5. Wiele ogłoszeń pojawiło się w rejonie Chicago.

„Wygląda na to, że są drukowane na bardzo podobnych kartkach, z prawie identyczną czcionką” – przekazał jeden ze śledczych z Domaintools, grupy zajmującej się śledzeniem zagrożeń cybernetycznych na świecie. „Są sprzedawane pod przykrywką kartek z nowościami”– powiedział Anderson.

Oszuści sprzedają karty nawet za 200 dolarów. Popyt na nie może wzrosnąć w ciągu najbliższych kilku miesięcy. „Wkrótce będzie wymagany dowód szczepienia na COVID w wielu miejscach, myślę, że będziemy mieli o wiele więcej ludzi używających tych fałszywych kart” – powiedział Anderson.

 

Steve Bernas, prezes i dyrektor generalny Better Business Bureau w Chicago uważa, że te przestępstwa są jednymi z najgorszych, jakie widział w swojej 33-letniej karierze. Te podrobione karty mogą naruszyć bezpieczeństwo na lotniskach. „Stworzy to sytuację, że wsiadając do samolotu, będziesz myślała, że wszyscy są zaszczepieni, a tak nie będzie. Nie jest dobre dla nikogo” – powiedział Bernas.

Bernas dodaje, że każdy, kto widzi tego typu posty sprzedażowe, powinien to zgłosić  za pomocą „Scam Tracker” w BBB. Używanie fałszywej identyfikacji rządowej jest przestępstwem. Za używanie lub kupno  takich kart może grozić wysoka grzywna.

AL

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię