Wynalazki Trzeciej Rzeszy służące nam do dzisiaj

wyanalazki

Niemcy to bez wątpienia kraj innowacji i wynalazców. Od prasy drukarskiej, piwa, aspiryny po rowery, MP3 a nawet soczewki kontaktowe, niemieccy inżynierowie, odkrywcy i wynalazcy na zawsze zmienili świat.

Również podczas okresu Trzeciej Rzeszy machina innowacji sprawnie działała. Głównie nastawiona na wynalazki związane ze sprzętem i działaniami wojennymi, Trzecia Rzesza stworzyła wiele zaskakujących produktów, które w jakieś formie używane są do dziś.

Oto 10 wynalazków Trzeciej Rzeszy:

1. Fanta

Ten wszystkim znany napój został opracowany w Niemczech podczas II wojny światowej. W trzy lata po wejściu na rynek, w 1943 roku sprzedawano jej 3 miliony puszek.

2. Helikopter

Focke-Achgelis Fa 223 Drache był helikopterem opracowanym przez Niemcy podczas II wojny światowej. Pierwszy lot odbył się w sierpniu 1940 roku. Wyprodukowano ich tylko 20.

3. Karnistry

Karnistry na paliwo również zawdzięczamy Niemcom. Pierwszy został zbudowany w latach 30. XX do użytku wojskowego. Mieścił około 20 litrów i był bardzo przydatny podczas II wojny światowej.

Wynalazki Trzeciej Rzeszy

4. VW Beetle

Produkcję rozpoczęto w 1938 roku. Adolf Hitler chciał, aby Niemcy wyprodukowały tani i prosty samochód dla mas. Beetle został zaprojektowany przez austriacko-niemieckiego inżyniera samochodowego Ferdinanda Porsche, członka partii nazistowskiej.

5. Torpedy akustyczne

Pierwsze zostały opracowane w 1943 roku. G7e/T4 Falke został po raz pierwszy użyty przez okręty podwodne U-603, U-758 i U-221 w marcu 1943 roku.

6. Pociski przeciwokrętowe

Opracowane przez nazistów pierwsze pociski przeciwokrętowe wykorzystywały naprowadzanie radiowe. Niemiecka Luftwaffe użyła Hs 293, Fritz X, a także innych pocisków wystrzeliwanych z bombowców, ze śmiertelnym skutkiem przeciwko niektórym okrętom alianckim w latach 1943-44.

7. Sarin

Ten śmiercionośny gas został odkryty w 1938 roku w Wuppertal-Elberfeld w Niemczech przez naukowców z IG Farben. Podobno naukowcy próbowali stowrzyć pestycydy, a wyszła broń chemiczna. W połowie 1939 roku recepturę środka przekazano wydziałowi broni chemicznej Biura Uzbrojenia Armii Niemieckiej, która nakazała wprowadzenie go do masowej produkcji na użytek wojenny.

8. Jägermeister

Jägermeister, wykonany z 56 ziół i przypraw, został opracowany w Niemczech w 1934 roku przez Wilhelma i Curta Mast.

 

9. Sun Gun

Prototyp pistoletu słonecznego – heliobeamu został opracowany przez niemieckiego fizyka Hermanna Obertha w 1929 roku. Później, podczas II wojny światowej, grupa niemieckich naukowców z poligonu artyleryjskiego armii niemieckiej w Hillersleben zaczęła rozwijać pomysł Obertha stworzenia superbroni, która mogłaby wykorzystywać energię słoneczną.

10. Komputer

Pierwszy mechaniczny komputer Z1 napędzany silnikiem został zaprojektowany przez Konrada Zuse w latach 1936-1937. Później powstała ich cała seria Z1, Z2, Z3 i Z4.

Czy technologia 5G jest bezpieczna dla naszego zdrowia?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię