Z Nowego Jorku do Londynu w trzy i pół godziny. Wiemy od kiedy

1647

United Airlines szykują prawdziwą rewolucję. Jak donosi CNN amerykańskie linie lotnicze zapowiedziały zakup 15 naddźwiękowych samolotów pasażerskich, które wejdą do służby w 2029 roku.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem za 8 lat w powietrze wzbiją się maszyny, które będą następcami słynnych Concorde’ów. Concorde rozwijał prędkość do 2270 km/h i latał na wysokości 18300 m. Zasięg Concorde’a wynosił 7250 km. Jeden egzemplarz kosztował w 1977 roku 23 mln funtów. W ciągu jednego rejsu samolot zużywał prawie 100 ton paliwa. Latała nim elita.

Wśród pasażerów byli m.in. Jan Paweł II, Phil Collins czy Margaret Thatcher. Samolot latał na trzech trasach: z londyńskiego Heathrow (linie British Airways) oraz paryskiego portu Charles’a de Gaulle’a (Air France) na lotniska JFK w Nowym Jorku i Dulles w Waszyngtonie – przypomina Wikipedia. Zazwyczaj lot transatlantycki trwał 3,5 godziny, jednak 7 lutego 1996 roku maszyna pobiła rekord – rejs z londyńskiego Heathrow do lotniska JFK trwał zaledwie 2 godziny 52 minut i 59 sekund.

Linie United planują zakup maszyn od firmy Boom Supersonic z Denver. Samolot o nazwie „Overture” ma być gotowy w 2025 roku. Rok później mają się zacząć testy maszyny, a od 2029 roku na jej pokładzie zasiądą pierwsi pasażerowie.

Naddźwiękowiec ma latać z prędkością przelotową 1,7 Macha, dwukrotnie szybciej od współczesnych samolotów pasażerskich. Podróż z lotniska Newark do Londynu ma potrwać trzy i pół godziny. Tyle samo trwał na tej trasie lot Concorde’a. Z kolei lot do Tokio potrwa zaledwie 6 godzin. Do Frankfurtu z kolei dolecimy w cztery godziny.

Według niepotwierdzonych planów supersoniczne samoloty będą zasilane zrównoważonym paliwem lotniczym. Jeżeli wszystko się uda maszyny będą pierwszymi na świecie zeroemisyjnymi statkami powietrznymi.

Do planów United Airlines sceptycznie podchodzą eksperci. Twierdzą, że liniom lotniczym trudno będzie zapełnić samoloty. Bilety supersonicznymi maszynami będą bowiem niezmiernie drogie. Na pokładzie samolotu zmieści się – w zależności od konfiguracji – od 65 do 88 pasażerów.

AL