Wielka asteroida zbliża się do Ziemi. „Potencjalnie niebezpieczna”

źródło: pixabay.com

Ogromna, ponad 300-metrowa asteroida 2008 KV2 zbliża się do Ziemi. W najbliższy czwartek 27 czerwca przeleci tuż obok naszej planety. Naukowcy z NASA określili ją jako „potencjalnie niebezpieczną”.

Uspokajamy – szanse na to, że asteroida 2008 KV2 uderzy w Ziemię, są niezwykle małe. Ale lepiej dmuchać na zimne. Zespół naukowców z NASA cały czas monitoruje wszystko to, co dzieje się nad naszymi głowami.

Według obliczeń 2008 KV2 przeleci w odległości 6,7 mln km od Ziemi z prędkością ponad 40 km/s. To blisko siedemnaście razy więcej niż dystans, który dzieli naszą planetę od Księżyca.

Asteroida (Wikipedia) to ciało niebieskie o małych rozmiarach (od kilku metrów do czasem ponad 1000 km), obiegające gwiazdę (w szczególności Słońce), posiadające stałą powierzchnię skalną lub lodową, bardzo często – przede wszystkim w przypadku planetoid o mniejszych rozmiarach i mało masywnych – o nieregularnym kształcie, często noszącym znamiona kolizji z innymi podobnymi obiektami.

źródło: pixabay.com

2008 KV2 została odkryta w 2008 roku. Co warte podkreślenia asteroida będzie naszym bliskim gościem także w 2021 i dwukrotnie – w 2022 roku.

Dlaczego naukowcy z NASA zawracają sobie głowę liliputem, jakim bez wątpienia jest asteroida 2008 KV2? Badacze monitorują wszystkie obiekty, które znajdują stosunkowo blisko Ziemi, w pasie od 146 do 195 milionów km od Słońca, jeśli mogą znaleźć się w odległości 50 milionów km i mniej od naszej planety.

2008 KV2 została określona jako asteroida „potencjalnie niebezpieczna w bliskiej odległości od Ziemi”.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię