Sztuczny liść pomoże w produkcji czystego paliwa

Neutralny pod względem emisji węgla „sztuczny liść” wytwarza czysty gaz, który może pomóc w zastąpieniu paliw kopalnych.

Mowa tu o gazie syntezowym, który jest mieszaniną wodoru i tlenku węgla. Jest on szeroko stosowany w produkcji różnych paliw, leków, tworzyw sztucznych i nawozów. Naukowcy z University of Cambridge wykazali, że mogą bezpośrednio wytwarzać ten gaz poprzez wyprodukowanie sztucznego liścia, który wykorzystuje tylko światło słoneczne, dwutlenek węgla i wodę. Sztuczny liść jest zasilany przez światło słoneczne, chociaż nadal działa skutecznie w pochmurne i pochmurne dni. W przeciwieństwie do obecnych przemysłowych procesów produkcji gazu syntezowego liść nie uwalnia żadnego dodatkowego dwutlenku węgla do atmosfery.

Chociaż poczyniono ogromne postępy w wytwarzaniu energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, takich jak energia wiatrowa i fotowoltaika, naukowcy twierdzą, że rozwój syntetycznej benzyny jest niezbędny, ponieważ energia elektryczna może obecnie zaspokoić jedynie około 25% naszego globalnego zapotrzebowania na energię. „Istnieje duże zapotrzebowanie na paliwa ciekłe do zrównoważonego transportu ciężkiego transportu, żeglugi i lotnictwa” – powiedział profesor Erwin Reisner z Cambridge Department of Chemistry.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię