Inteligentny bandaż pomoże w gojeniu ran

Bandaż, zaprojektowany przez naukowców z University of Nebraska-Lincoln, Harvard Medical School i Massachusetts Institute of Technology, składa się z przewodzących prąd włókien pokrytych żelem, zawierającym między innymi antybiotyki, wspierające gojenie czynniki wzrostu, środki przeciwbólowe, czy inne leki.
Mikrokontroler nie większy niż znaczek pocztowy, który może zostać uruchomiony przez smartfon lub inne urządzenie bezprzewodowe, wysyła niewielkie ilości napięcia przez wybrane włókno. Napięcie to ogrzewa włókno i jego hydrożel, uwalniając wszelki zawarte w nim leki.
Zespół przewiduje, że inteligentny bandaż będzie początkowo stosowany w leczeniu przewlekłych ran skórnych wynikających z cukrzycy. „Koszty medyczne związane z tego rodzaju ranami są ogromne”, powiedział Ali Tamayol, asystent profesora mechaniki i inżynierii materiałowej w University of Nebraska-Lincoln. Dodał „Dlatego istnieje ogromna potrzeba znalezienia rozwiązania tego problemu.” Inny eksperyment wykazał, że wersja bandaża z antybiotykiem może wyeliminować bakterie wywołujące infekcję.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię