Natura rozkwita w okolicy Czarnobyla

Katastrofa w elektrowni jądrowej w Czarnobylu w 1986 ulotniła i rozproszyła 80 petabekerel radioaktywnego cezu, strontu, plutonu i innych izotopów promieniotwórczych do atmosfery, niszcząc 200 000 km kwadratowych ziemi w Europie.

Po tej katastrofie nie spodziewano się, że jeszcze kiedykolwiek wyrośnie tu trawa, drzewa czy też wrócą zwierzęta. Obszar ten nazwaną wielką ekologiczną czarną dziurą. Naukowcy się pomylili.
W ciągu 33 lat okolica ta przeobraziła się niemalże w park i królestwo dla dzikich zwierząt oraz ptaków. W ramach projektu o nazwie „The Tree Projects”, trzydzieści lat temu na terenie katastrofy jądrowej umieszczono kamery, których zadaniem jest monitorowanie zmian zachodzących w ekosystemie. Badacze są zaskoczeni jak szybko odrodziła się natura. Można tam spotkać jelenie, żubry, rysie, lisy, łosie, wilki oraz niedźwiedzie. Niektóre z gatunków nie występowały na tym terenie od setek lat, a po katastrofie znalazły tam nowy dom. Na terenie Czarnobyla żyją również dzikie konie, Konie Przewalskiego, które zostały tam sprowadzone w latach 90. ubiegłego wieku. Tereny te zamieszkuje także wiele gatunków ptaków i owadów. Niektóre zmieniły swoją anatomię, ale anomalia i skutki promieniowania nie są tak częste jak się spodziewali naukowcy.
Jim Smith z Uniwersytetu Portsmouth, jeden z naukowców badających naturę wokół miejsca katastrofy powiedział, że „Z punktu widzenia przyrodniczego, katastrofa w Czarnobylu nie wypłynęła na naturę. Wypadek stworzył naturalny rezerwat przyrodniczy.”

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię