Najpopularniejsze odliczenia od podatków w USA

Jeśli jesteś w trakcie przygotowań dokumentów do rozliczenia podatkowego weź pod uwagę 10 poniższych najpopularniejszych odliczeń podatkowych. Pomogą ci one zapłacić niższą kwotę podatków a może nawet otrzymać zwrot z urzędu podatkowego.

1. Podatki od nieruchomości

Jeśli wyszczególniasz odliczenia może odliczyć podatki od nieruchomości nie przekraczające 10 000 USD.

2. Odsetki od hipoteki za główny dom

Od podatków można również odliczać odsetki płacone za kredyt hipoteczny. Odpis jest ograniczony do odsetek od kwoty do 750 000 USD oraz 375 000 USD dla podatników rozliczających się oddzielnie w związku małżeńskim.

 

3. Odsetki od hipoteki za kolejny dom

Odsetki płacone od kredytu hipotecznego na dom inny niż główny lub drugi dom mogą podlegać odliczeniu, jeśli wpływy z pożyczki zostały wykorzystane do celów biznesowych, inwestycyjnych lub innych celów podlegających odliczeniu. W przeciwnym razie jest to uważane za interes osobisty i nie podlega odliczeniu.

4. Zapłacone podatki stanowe

Możesz odliczyć zapłacony stanowy podatek dochodowy, ale odpis jest ograniczony do kwoty 10 000 USD, co obejmuje wszystkie podlegające odliczeniu podatki stanowe i lokalne.

5. Potrącenia „właściciela domu”

Możesz odliczyć składki na ubezpieczenie kredytu hipotecznego, odsetki od kredytu hipotecznego i podatek od nieruchomości, które płacisz w ciągu roku za swój dom.

6. Datki na cele charytatywne

Możesz odliczyć darowizny pieniężne lub majątkowe na cele charytatywne przekazane kwalifikującym się organizacjom, jeśli wyszczególnisz swoje potrącenia. Zasadniczo możesz odliczyć do 50 procent skorygowanego dochodu brutto, ale w niektórych przypadkach obowiązują ograniczenia 20 procent i 30 procent.

 

7. Koszty medyczne

Wydatki medyczne i dentystyczne kwalifikują się do odliczenia podatku (Załącznika A formularz 1040), chociaż możesz odliczyć tylko te koszty, które przekraczają 7,5% twojego AGI.

Aby ubiegać się o odliczenia związane z leczeniem w zeznaniu podatkowym za 2022 rok, musiały one zostać opłacone w 2022 roku.

8. Koszty dojazdów medycznych

Podróże do gabinetu lekarskiego lub wizyty w szpitalu również kwalifikują się do odliczeń. Za zeszły rok możesz odliczyć 18 centów za milę za podróż w celach medycznych do czerwca 2022 roku oraz 22 centy milę od 1 lipca do 31 grudnia 2022 roku.

9. Wydatki na dokształcanie

Lifetime Learning Credit Education Credits pozwala osobom uczęszczającym na zajęcia w college’u społecznym, na uniwersytecie lub w innej instytucji szkolnictwa wyższego na odliczenia związane z nauką. Maksymalna kwota wydatków, które możesz odliczyć do 10 000 USD.

10. Kredyty emerytalne

Składki, które wpłacasz na plan emerytalny, taki jak 401(k) lub tradycyjne lub Roth IRA dają ci ulgę podatkową w wysokości 50%, 20% lub 10%, w zależności od twojego skorygowanego dochodu brutto, który zgłaszasz na formularzu 1040.

11. Składki na opiekę zdrowotną

Jeśli jesteś samozatrudniony, możesz odliczyć 100% składek na ubezpieczenie zdrowotne, które płacisz co miesiąc za siebie, współmałżonka i osoby pozostające na Twoim utrzymaniu, niezależnie od tego, czy wyszczególniasz odliczenia, czy nie.

12. Oprocentowanie kredytu studenckiego

Odsetki od pożyczki studenckiej to odsetki zapłacone w ciągu roku od kwalifikowanej pożyczki studenckiej. Obejmuje zarówno wymagane, jak i dobrowolnie przedpłacone odsetki. Możesz odliczyć mniejszą z 2500 USD lub kwotę odsetek faktycznie zapłaconych w ciągu roku.

13. Straty hazardowe

Dochody z hazardu obejmują między innymi wygrane z loterii, loterii fantowych, wyścigów konnych i kasyn. Obejmuje wygrane pieniężne i uczciwą wartość rynkową nagród, takich jak samochody i wycieczki. Kwota strat hazardowych, które możesz odliczyć, nigdy nie może przekroczyć wygranych, które zgłaszasz jako dochód.

W roku podatkowym 2022 standardowe odliczenie wynosi 12 950 USD dla osób samotnych i będących w związku małżeńskim składających oddzielnych podatników. Standardowe odliczenie dla głowy gospodarstwa domowego za 2022 rok wynosi 19 400 USD oraz 25 900 USD dla podatników rozliczających się wspólnie.

Coraz mniej osób odkłada na konta emerytalne

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię