Postanowienia noworoczne – 10 najlepszych propozycji

Sylwester i Nowy Rok to dobry moment na chwilę refleksji i rozliczenie z samym sobą. Co udało nam się osiągnąć? Do czego chcemy dążyć? Jakie mamy cele, plany i marzenia? Z czego jesteśmy zadowoleni, a co przydałoby się zmienić? Efektem takich rozmyślań są popularne postanowienia noworoczne, które chętnie wcielamy w życie w styczniu, lecz nie zawsze jesteśmy w stanie w nich wytrwać dłużej niż miesiąc. Może warto to zmienić?

Przede wszystkim spójrz na sprawę realistycznie – nie zostaniesz milionerem w miesiąc, schudnięcie 15 kg to równie długotrwały proces. Zamiast tego zastanów się na czym najbardziej ci zależy, co szczególnie przeszkadza w osiągnięciu pełni szczęścia lub o czym marzysz. I staraj się do tego dążyć!

Oto 10 najczęstszych propozycji noworocznych postanowień:

1. Rzucę palenie

Kto z palaczy nie chciałby uwolnić się od tego zgubnego nałogu? Pochłania zdrowie, pieniądze i w ostatnim czasie najzwyczajniej… wychodzi z mody. Jeśli więc myślisz o rzuceniu palenia zrób to w tym roku.

Zacznij od małych kroków, znajdź kogoś, kto będzie cię wspierał w wysiłkach, zorganizuj sobie zajęcie, które pozwoli ci zapomnieć o duszącej ochocie na przysłowiowego dymka. Basen, siłownia czy jogging to doskonały sposób na poprawę samopoczucia (sport wzmaga wydzielanie endorfin – hormonów szczęścia tak samo jak palenie), nastroju i twojego zdrowia. Sprawdź, jak rzucić palenie i nie przytyć.

2. Schudnę

Nie ważne ile – schudnąć nigdy nie jest łatwo. Czy jednak powinno cię to zniechęcić? Absolutnie nie! Im trudniejszy cel, tym większa satysfakcja z jego osiągnięcia, a więc do dzieła.

Zastanów się, ile chciałabyś schudnąć. Następnie policz minimalny czas, który jest potrzebny do osiągnięcia wymarzonej wagi – pamiętaj, że aby uniknąć efektu jo-jo tygodniowo powinnaś chudnąć max. 1 kg. A potem? Dobrze zbilansowana dieta, dużo aktywności fizycznej i stale widoczny cel na horyzoncie – efekt murowany.

3. Nauczę się języka obcego

Właściwie co do tej pory stało na przeszkodzie? Brak wolnego czasu, wysoki koszt kursów, nieśmiałość? To wszystko wymówki, na wszystko znajdzie się sposób. Kursy językowe odbywają się w różnych godzinach 7 dni w tygodniu, ci naprawdę zapracowani mogą również skorzystać z oferty internetowych kursów językowych.

A przecież uczyć można się też samemu w domu – obcojęzyczne stacje TV, filmy czy książki to odrobinę dłuższy, ale równie skuteczny sposób na naukę podstaw języka, co kursy.

4. Wyjadę w podróż marzeń

Jeśli marzy ci się wyjazd zacznij od zaplanowania niezbędnego budżetu. Sprawdź, dokładnie ile będzie cię kosztował przejazd, zakwaterowanie, oraz wyżywienie. Zastanów się, ile pieniędzy jesteś w stanie odłożyć co miesiąc, aby osiągnąć wyznaczony pułap. Im wcześniej się do tego zabierzesz, tym większa szansa, że twoja wymarzona podróż spotka cię już w tym roku.

5. Spotkam miłość swojego życia

Cóż, postanowienie jest o tyle trudne do zrealizowania, że niezależne wyłącznie od nas. Jak więc zwiększyć szanse spotkania swojej drugiej połówki? Przede wszystkim – wyjdź do ludzi, siedząc w domu masz co najwyżej szansę zakochać się w listonoszu.

Zapisz się na ciekawy kurs, wybierz na wycieczkę grupową czy skorzystaj z zaproszenia koleżanki na imprezę, nawet jeśli nikogo tam nie znasz. W najgorszym wypadku wymkniesz się wcześniej, a możesz poznać wielu wspaniałych przyjaciół. Kto wie, czy wśród nich nie znajdzie się miłość twojego życia?

6. Znajdę lepszą pracę

Przede wszystkim zastanów się, co rozumiesz pod tym pojęciem. Bardziej ambitną? Lepiej płatną? Mniej stresującą? Wyznacz cechy, które powinna spełniać twoja nowa, lepsza praca i w tym kierunku rozpocznij poszukiwania.

W dobie Internetu większość firm przyjmuje CV wysłane drogą internetową, oferty możesz przeglądać popołudniami już wieczorem, co nie będzie kolidowało z wykonywaniem obecnych obowiązków. Popytaj znajomych, może któryś z nich słyszał o wakacie w ciekawym miejscu? Im bardziej poważnie do tego podejdziesz, tym większa szansa, że rzeczywiście w niedługim czasie znajdziesz pracę swoich marzeń

7. Zacznę ćwiczyć i ograniczę słodycze

Analogicznie jak w przypadku chudnięcia – im lepiej wszystko rozplanujesz, tym większa szansa, że Twój plan się powiedzie. Zastanów się, jakie ćwiczenia fizyczne lubisz i idź w tym kierunku – basen, pilates a może coś, czego jeszcze nigdy nie próbowałaś? Możliwości są nieograniczone!

A co się tyczy słodyczy – żeby łatwiej było ci utrzymać rygor wyznacz jeden dzień, w którym wolno ci będzie objadać się słodyczami do woli. I tego się trzymaj! Po pewnym czasie przestanie ci tak bardzo brakować słodkości, a wyznaczony dzień stanie się przyjemnym odprężeniem, a nie tęsknie wyczekiwaną chwilą. 😉
8. Będę lepiej zorganizowana

Organizacja to klucz do sukcesu (i spokoju ducha). Jeśli masz z nią problem, warto w nadchodzącym roku nad tym popracować. Na niezorganizowanych czekają specjalne kursy z dobrej organizacji czasu pracy i czasu wolnego. Skutecznym sposobem jest też prowadzenie kalendarza, do którego wpisywać będziemy wszystkie obowiązki i ważne terminy.

Równie dobrze egzamin zdają listy ze wszystkimi zadaniami, które powinnaś wykonać danego dnia – możesz obok nich dopisać czas, który będzie potrzebny do ich wykonania. Dzięki temu zyskasz pewność, że o niczym nie zapomnisz a twoje życie z pewnością stanie się lepiej zorganizowane.

9. Będę żyć pełnią życia

Życie jest krótkie, warto więc wykorzystać je w pełni. Dążenie do pełni życia potraktuj jako wyzwanie – od jutra każde „nie chce mi się” zmień na „mam ochotę”. Ktoś bezskutecznie zaprasza cię do kina? A może od dawna odmawiasz wyjścia na wspólną imprezę?

Z lenistwa wolisz posiedzieć na kanapie przed telewizorem niż spotkać się z przyjaciółmi? Błąd! Od tej pory każda propozycja to potencjalna okazja do wykorzystania życia w pełni. Zanim się obejrzysz twój wolny czas wypełnią ciekawe zajęcia i przygody, a wokół ciebie zaroi się od ludzi, którzy pomogą ci cieszyć się pełnią życia.

10. Poprawię relacje z bliskimi

Spójrz prawdziwe w oczy. Napięte relacje rodzinne, ciągłe kłótnie i nerwowa atmosfera to wynik również twojego zachowania. Jeśli zależy ci żeby zmienić ten stan rzeczy, zacznij od siebie. Postaraj się wziąć głęboki oddech za każdym razem, kiedy przyjdzie ci do głowy kolejna cięta riposta.

Zastanów się, czy rzeczywiście zawsze musisz mieć ostatnie słowo? Dobrym pomysłem będzie też uprzedzenie rodziny o swoich planach. Możesz delikatnie zasugerować, że planujesz popracować nad swoim sposobem rozmowy i że ucieszyłabyś się, gdyby bliscy również podjęli takie wysiłki. Jeśli wszyscy postaracie się poprawić wasze relacje, z pewnością uda się wam osiągnąć sukces.
Jak dotrzymać postanowień noworocznych?

Przede wszystkim nie planuj ich zbyt dużo – 2 lub 3 postanowienia zrealizowane w ciągu jednego roku to wystarczający sukces. Im będzie ich więcej, tym ciężej będzie ci oprzeć się pokusie zrezygnowania z ustalonych planów, a koniec przyszłego roku znów przywitasz z uczuciem frustracji kolejnym niepowodzeniem.

Aby zwiększyć swoje szanse dokładnie wszystko rozplanuj – podziel realizację planów na kroki i etapy, zaczynaj od małych kroków i ciesz się każdym kolejnym osiągnięciem przybliżającym cię do celu. Im bardziej szczegółowo to zrobisz, tym większa szansa że uda ci się realizować wszystkie plany.

Uwaga! Powyższa porady dotyczące zdrowia są jedynie sugestią autora artykułu i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię