Sztuczna inteligencja (AI) wykrywa raka piersi lepiej niż eksperci

Naukowcy stwierdzili, że program komputerowy może wykryć raka piersi na podstawie zdjęć z rutynowych skanów z większą dokładnością niż lekarze. Odkrycie to może być przełomem w walce z tym jednym z największych zabójców na świecie.

Rak piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Tylko w ubiegłym roku ponad dwa miliony kobiet otrzymało tą diagnozę. Regularne badania przesiewowe są niezbędne w wykrywaniu najwcześniejszych objawów tej choroby u pacjentów. Interpretacją skanów zajmują się radiolodzy, którzy niestety nie są nieomylni. Niewielki procent wśród mammogramów wraca z błędnie odczytanym wynikiem. Konsekwencje tego błędu są ogromne.

Naukowcy z Google Health wyszkolili model sztucznej inteligencji w wykrywaniu raka piersi. W ich badaniach model AI przejrzał prawie 29 tysięcy zdjęć piersi kobiet z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Zdjęcia tych samych skanów zostały również przejrzane przez lekarzy. Lekarze mieli również dostęp do historii medycznej pacjentów, która mogła im służyć pomocą w diagnozie.
Na podstawie tych badań, zespół naukowców odkrył, że ich model AI przewidział raka piersi z lepszą dokładnością niż eksperci. AI wykazał zmniejszenie odsetka przypadków, w których rak został nieprawidłowo zidentyfikowany – odpowiednio 5,7 procent w USA i 1,2 procent w Wielkiej Brytanii. Również AI wykryła o 9,4 procent więcej przypadków raka niż lekarze w USA i o 2,7 procent w Wielkiej Brytanii.
Odkrycia te świadczą także o tym, że rak piersi jest wykrywany z mniejszą dokładnością oraz występuje więcej pomyłek przy diagnostyce w USA niż w Wielkiej Brytanii. W Wielkiej Brytanii wszystkie mammogramy są przeglądane przez dwóch radiologów. Jest to czasochłonny proces, ale pomocny w bardziej precyzyjnej diagnozie.
„Myślimy o tej technologii w sposób, który wspiera i umożliwia ekspertowi lub pacjentowi uzyskanie najlepszych rezultatów niezależnie od przeprowadzonej diagnostyki”, powiedział AFP Dominic King z Wielkiej Brytanii w Google Health.
Zespół naukowców stwierdził, że potrzebne są dalsze badania zanim system AI będzie można wprowadzić do powszechnego użytu. Maja oni nadzieję, że technologia ta może kiedyś stanowić „drugą pomocą opinię” w przypadku diagnozowania raka.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię