Sąd Najwyższy odrzuca wniosek Donalda Trumpa o zakończenie programu DACA

Sąd Najwyższy odrzucił w czwartek wniosek prezydenta Trumpa o zakończenie programu DACA, który chroni tzw. „Dreamersów”, nieudokumentowanych imigrantów przywiezionych do Stanów Zjednoczonych jako dzieci. 

Sędziowie stosunkiem głosów 5-4 odrzucili argumenty administracji Donalda Trumpa, które zakładały, że program DACA jest nielegalny.

Sąd Najwyższy orzekł, że próba zakończenia programu imigracyjnego przez Donalda Trumpa  była niezgodna z prawem. Główny sędzia John Roberts, wydał opinię dla sądu, pisząc, że decyzja administracji Trumpa o rozwiązaniu programu była „arbitralna i kapryśna”. 

 Deferred Action for Childhood Arrivals Program ochrony dzieci nielegalnych imigrantówzostał wprowadzony w formie rozporządzenia przez Baracka Obamę. Dzięki temu „Dreamersi” mieli możliwość podjęcia legalnej pracy i kontynuowanie edukacji. Programem objętych było ponad 650 tysi osób. Niedługo po objęciu urzędu prezydent Donald Trump zdecydował o jego zakończeniu twierdząc, że został wprowadzony niezgodnie z konstytucją

Minęły prawie trzy lata od czasu, gdy administracja Trumpa ogłosiła, że unieważnia DACA. Decyzja ta spowodowała wiele problemów prawnych i spore zamieszanie . Objęci  programem  młodzi ludzie nadal są chronieni przed deportacją i mogą odnowić swoje pozwolenie do pracy, ale nikt nowy nie może dołączyć do tego grona.

Prezydent Donald Trump zareagował na tę decyzję na Twiterze, wyrażając swoje niezadowolenie oraz i zwracając się z apelem o ponowną reelekcje.

„Te okropne i politycznie decyzje wychodzące z Sądu Najwyższego to strzał z karabinu w twarz ludzi, którzy dumnie nazywają siebie republikanami lub konserwatystami. Potrzebujemy więcej sprawiedliwości albo stracimy naszą drugą poprawkę i wszystko inne. Głosujcie Trumpa 2020!”

Napisał również „Czy macie wrażenie, że Sąd Najwyższy mnie nie lubi?”

 

AL

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

NATO przygotowuję się na drugą falę koronawirusa

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię