Dlaczego Wujek Ben zniknie z loga produktów Uncle Ben’s ?

Z opakowań ryżu Uncle Ben’ ma zniknąć ma zdjęcie czarnoskórego mężczyzny.To element walki przedsiębiorstwa z uprzedzeniami na tle rasowym.

Firma Mars, która jest właścicielem  Uncle Ben’s planuje zmienić wizerunek marki. Na swojej stronie internetowej firma naposałą, że obecnie jest „jest odpowiedni czas na ewolucję marki Uncle Ben’s, włączając w to jej wizualną identyfikację.”

Marka Uncle Ben’s pojawiła się na rynku w 1946 roku. Przez 74 lata na opakowaniach znajdował się czarnoskóry mężczyzna. Nazwa miała nawiązywać do rolnika uprawiającego ryż, znanego jako „Wujek Ben”. Postać przedstawiona w logotypie marki to – jak zaznaczono – „ukochany szef kuchni i kelner z Chicago, Frank Brown”.

CNN podkreśla, że  zwrot „wujek” bądź „ciotka” to sposób w jaki  biali Amerykanie zwracali się do starszych czarnoskórych osób, nie chcąc używać wobec nich zwrotów „pan” i pani”.

Zaledwie kilka dni wcześniej koncern Pepsi Inc. zdecydował o zmianie logotypu marki śniadaniowej Aunt Jemima (Ciocia Jemima). Od 130 lat znajdował się na niej portret czarnoskórej kobiety wzorowanej na Nancy Green, która urodziła się w niewoli.

„Aunt Jemima” została zaatakowana w mediach społecznościowych. Wezwano do jej bojkotu w ostatnich dniach, w związku z powszechnymi protestami przeciwko rasizmowi w Stanach.

„Uznajemy, że pochodzenie cioci Jemimy opiera się na rasowym stereotypie” – napisał w oświadczeniu Kristin Kroepfl, wiceprezes i dyrektor ds. marketingu Quaker Foods w Ameryce Północnej.

AL

źródło: businessinsider.com

CZYTAJ WIĘCEJ:

NATO przygotowuję się na drugą falę koronawirusa

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię