Czy upadną pomniki byłych prezydentów USA?

Wikipedia/Andrew Jackson, 1853, Sculptor: Clark Mills, Location: Lafayette Park

W USA, w miastach rządzonych przez Demokratów dewastowane i obalane są pomniki amerykańskich przywódców i narodowych bohaterów posądzanych o rasizm.

Organizatorzy protestów Black Lives Matter żądają, aby z Waszyngtonu usunięto pomnik prezydenta Andrew Jacksona. Próby obalenia tego pomnika trwały w Waszyngtonie do późnych godzin nocnych. Interweniowała policja.

Na historycznym kościele Św.Jana, który podpalono tydzień temu -pojawiły sie napisy deklarujące powstanie autonomicznej strefy organizacji Black Lives Matter. Organizatorzy, wzorują się na Seattle, gdzie demonstranci zajęli część miasta i ogłosili autonomiczną strefę. W Waszyngtonie próbują ją utworzyć okolicach Białego Domu, w pobliżu pomnika Tadeusza Kościuszki.

Donald Trump napisał na swoim Twitterze, że strefa wolna od policji nie powstanie w Waszyngtonie dopóki on jest prezydentem.

W Nowym Jorku zaś przywódcy organizacji żądają usunięcia pomnika prezydenta Roosevelta i Krzysztofa Kolumba.

Pomnik przed Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku przedstawia Roosevelta na koniu w towarzystwie rdzennego Amerykanina i Afrykanina. Prawnuk prezydenta zgodził się na usunięcie pomnika, mówiąc, że nie odzwierciedla on spuścizny Roosevelta.

Burmistrz Bill de Blasio powiedział w niedzielę: „Muzeum poprosiło o usunięcie posągu Theodore’a Roosevelta, ponieważ wyraźnie przedstawia on czarnych i rdzennych ludzi jako podbitych i podrzędnych rasowo.”

Poparł tą decyzję tę decyzję, dodając, że jest to „właściwy czas, aby usunąć ten problematyczny posąg”.

Ale prezydent Donald Trump tweetował: „Absurdalne, nie rób tego!”

 

AL

źródło :BBC News, IAR, Twitter

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię