Mieszanka przypraw sekretem zdrowia

Najnowsze badanie Penn State sugeruje, że konkretna mieszanka przypraw ma pozytywny wpływ na stan naszego zdrowia. Główna korzyść zdrowotna to zmienijszenie stanów zapalnych w naszym organizmie.

W kontrolowanym badaniu żywieniowym naukowcy odkryli, że kiedy uczestnicy zjedli posiłek bogaty w tłuszcze i węglowodany z dodanymi sześcioma gramami mieszanki przypraw, uczestnicy mieli niższe markery stanu zapalnego w porównaniu do tego, kiedy jedli posiłek z mniejszą ilością mieszanki przypraw lub bez nich.

Connie Rogers, profesor nauk o żywieniu powiedziała o badaniu: „Nie możemy czy była to w szczególności jedna przyprawa w mieszance. Możemy natomiast powiedzieć, że ta konkretna mieszanka była korzystna dla zdrowia badanych”.
Badacze zastosowali do badań mieszankę bazylii, liścia laurowego, czarnego pieprzu, cynamonu, kolendry, kminku, imbiru, oregano, pietruszki, czerwonej papryki, rozmarynu, tymianku i kurkumy.
W ostatnich latach naukowcy odkryli, że stan zapalny może gwałtownie wzrosnąć po zjedzeniu przez osobę posiłku o wysokiej zawartości tłuszczu lub cukru. Chociaż nie jest jasne, czy te krótkie wybuchy – zwane ostrym stanem zapalnym – mogą powodować przewlekłe stany zapalne, Rogers powiedziała, że podejrzewa, że „odgrywają one rolę, szczególnie u osób z nadwagą lub otyłością”.
Do badania Rogers i jej zespół zrekrutowali 120 mężczyzn w wieku od 40 do 65 lat z nadwagą lub otyłością i co najmniej jednym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Rogers powiedziała, że grupa wiekowa uczestników została wybrana w ten sposób, ponieważ ludzie w tych grupach demograficznych są zwykle bardziej narażeni na rozwój poważnych i przewlekłych stanów zapalnych.
W losowej kolejności każdy uczestnik zjadł trzy wersje posiłku o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych i węglowodanów przez trzy osobne dni: jedną bez przypraw, jedną z dwoma gramami mieszanki przypraw i jedną z sześcioma gramami mieszanki przypraw. Naukowcy pobierali próbki krwi przed, a następnie po każdym posiłku co godzinę przez cztery godziny, aby zmierzyć markery stanu zapalnego.
Po przeanalizowaniu danych naukowcy odkryli, że zapalne cytokiny uległy zmniejszeniu po posiłku zawierającym sześć gramów przypraw w porównaniu do posiłku zawierającego dwa gramy przypraw lub brak przypraw.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię