J.B. Pritzker ostrzega przed podróżami do innych stanów

J.B. Pritzker wydał ostrzeżenie dla mieszkańców Illinois podróżujących do innych stanów, szczególnie do Iowa i Missouri.

Choć oficjalnie gubernator nie nałożył nakazu kwarantanny w Illinois dla powracających z innych stanów, zdecydowanie odradza podróże do rejonów o wysokim wskaźniku zachorowań na koronawirusa.

„Jeśli przekroczysz granicę do Iowa lub Missouri, pamiętaj, że mają trzy, cztery razy wyższy odsetek pozytywnej testów” –  powiedział Pritzker podczas konferencji prasowej. „Jeśli widzisz kogoś, kto nie nosi maski, nie myśl, że jesteś bezpieczny” – kontynuował „Załóż swoją maskę i zachęcaj innych do noszenia”  

Gubernator w poniedziałek powiedział, że stan Illinois odniósł  „względny sukces w radzeniu sobie z pandemią„, dodając, że utrzymujemy odsetek pozytywnych testów na poziomie „około połowy niższy niż u naszych niektórych sąsiadów i jednej trzeciej czy jednej czwartej z tego co notuje  Missouri.”

W poniedziałek Illinois odnotowało 1231 nowych przypadków koronaawirusa i 18 zgonów. Wskaźnik pozytywnych testów trochę się podniósł do 3,8%. Dla porównania, ciągu ostatnich siedmiu dni współczynnik w Missouri wynosi 8,8%, natomiast w Iowa w niedzielę był na poziomie 7,2% .

Pritzker pojawił się w powiecie Adams by ostrzec mieszkańców z powodu rosnącej liczny przypadków i poinformować, że region został umieszczony przez Illinois Department of Public Health na tzw. „liście alarmowej” „To, co dzieje się tutaj w powiecie Adams jest niepokojące, jeśli te tendencje się utrzymają i pójdą w złym kierunku,  stan będzie musiał podjąć natychmiastowe działania w celu nałożenia dodatkowych środków zapobiegawczych  dodał Pritzker. Gubernator już kilkakrotnie podkreślał, że urzędnicy „nie zawahają się” nałożyć bardziej rygorystycznych ograniczeń na obszary, w których notuje się wysokie wzrosty. „Odwrócenie wszystkich naszych sukcesów nie zajmuje dużo czasu.  Widzieliście to już w innych stanach” -dodał.

Mimo, iż stany graniczące z Illinois podwoiły lub potroiły „nasz wskaźnik” , gubernator na razie nie zamierza wprowadzić dwutygodniowej kwarantanny. Jest to ciężkie z logistycznego punktu widzenia m.in dlatego, że w wielu przygranicznych powiatach w Illinois ludzie codziennie przejeżdżają przez granicę do pracy.„Nie można prosić o to kogoś, kto codziennie przekracza granicę, by pójść do pracy, kto przestrzega wszystkich środków łagodzących, o które prosiliśmy – noszenie maski, mycie rąk.” powiedział Pritzker.

AL

Kto otrzyma drugi czek? Mitch McConnell przedstawił plan Partii Republikańskiej

J.B. Pritzker ostrzega przed podróżami do innych stanów

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię