Szef grupy przestępczej – zatrzymany. Udawał Amerykanina

Podejrzany o kierowanie grupą przestępczą, która wyłudziła 2,5 miliona złotych od 100 firm – zatrzymany. Mężczyzna poszukiwany między innymi europejskim nakazem aresztowania przedstawiał się jako Amerykanin, ale miał też podrobione dokumenty ukraińskiego generała czy włoskiego żandarma. 49-latek usłyszał zarzut i decyzją sądu trafił do aresztu.

Mężczyzna został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji współpracujących z Prokuraturą Regionalną we Wrocławiu. Podejrzany wpadł w ręce policjantów w okolicy Lubania na Dolnym Śląsku. „Przedstawiał się jako Amerykanin, ale posługiwał się dokumentami angielskimi. Prowadził bardzo wystawny tryb życia, przy czym nikt ze znajomych nie miał świadomości skąd pochodzą pieniądze” – informuje Prokuratura Krajowa.

Mężczyzna był ostrożny i często zmieniał wizerunek. W miejscu, w którym mieszkał, śledczy znaleźli jego zdjęcia. „Miał na nich różne fryzury, kolory włosów, styl ubioru, jak również czasem występował z zarostem oraz okularami, a czasem bez” – relacjonuje prokuratura. U 49-latka znaleziono też sfałszowane dokumenty, na przykład legitymację amerykańskiej agencji ochrony, dokumentację generała ukraińskich służb antykorupcyjnych czy legitymację włoskiego carabinieri.

Na około 600 tysięcy złotych oceniono wartość luksusowych aut, biżuterii i sprzętu, który znaleziono u mężczyzny. Przedmioty są zarejestrowane na różne osoby, ale śledczy podejrzewają, że ich faktycznym właścicielem był zatrzymany. „Organy ścigania ustalają aktualnie faktyczny majątek należący do podejrzanego, aby zabezpieczyć go w ramach konfiskaty rozszerzonej” – informują prokuratorzy.

Grupa przestępcza, którą zdaniem śledczych kierował zatrzymany, proponowała przedsiębiorcom sprzedaż między innymi stali zbrojeniowej. Przed obiecywaną dostawą towaru, firmy były proszone o przedpłaty, zazwyczaj w wysokości około 23 tysięcy złotych. Gdy pieniądze spływały na konto, kontakt się urywał. Pochodzące z oszustw pieniądze były prane, by ukryć ich przestępcze pochodzenie.

W czerwcu śledczy zatrzymali w tej sprawie trzy inne osoby i zapowiadali kolejne zatrzymania.

IAR/komunikat PK/d mj/ w sk

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię