W Lublinie produkowany jest lek przeciwko Covid-19

Polska jest pierwszym krajem na świecie, który rozpoczął wytwarzanie leku przeciwko Covid-19. Skład medykamentu oparty jest na osoczu krwi ozdrowieńców.
Jeden z inicjatorów produkcji leku, senator Grzegorz Czelej powiedział że zalety i spektrum działania leku są zdecydowanie szersze i dają większe możliwości terapeutyczne niż samo osocze.

„Lek będzie wystandaryzowany, uniwersalny, a to znaczy, że będzie można go podać każdej chorej osobie. Natomiast w przypadku osocza krwi, trzeba badać zgodność tkankową, co wcale nie jest proste” – wyjaśnił senator. Dodał, że lek będzie można podawać znacznie szybciej niż osocze i będzie go można dłużej przechowywać. Co więcej, podając dawkę leku, lekarze będą znali dokładną liczbę przeciwciał, jaką otrzyma pacjent.

Lek będzie miał również właściwości profilaktyczne. „Będzie miało to szczególne znaczenie w przypadku pracowników ochrony zdrowia, którzy stykają się z zakażonymi pacjentami” – przekonywał senator Czelej.
Polityk dodał, że gdyby lek był wyprodukowany już teraz, personel medyczny mógłby przyjmować go osłonowo. „Dzięki temu organizm może zacząć walczyć z wirusem natychmiast po zainfekowaniu. W ten sposób moglibyśmy wielu osobom uratować zdrowie i życie” – argumentował Grzegorz Czelej.

Produkcją leku zajmuje się spółka Biomed Lublin. Proces wytwarzania ma się zakończyć za sześć tygodni. Pierwsza dawka zostanie podana pacjentom najpóźniej za dziewięć tygodni.

IAR/W.Brakowiecki, PR Lublin/d mk

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię