Masowy napływ migrantów z północnej Afryki na Lampedusę

Włoski rząd ogłosił przetarg na wynajęcie kolejnych dwóch dużych statków wycieczkowych, na których przybywający masowo migranci z północnej Afryki mogliby odbyć kwarantannę. W ciągu ostatnich dwóch dni na włoską wyspę Lampedusa przypłynęło ich ponad siedmiuset.

Migranci przypływają na Lampedusę małymi łodziami korzystając ze spokojnego morza. Tylko dziś rano przybyły na wyspę trzy małe jednostki. Sytuacja w ośrodku dla migrantów na 190 osób jest znów krytyczna. Przebywa w nim teraz ponad tysiąc przybyszów. Większość stanowią Tunezyjczycy. Trzy dni temu dwa włoskie statki wycieczkowe, na których uchodźcy odbywają kwarantannę, przyjęły z ośrodka blisko 900 migrantów.

Obecnie na Lampedusę płynie statek ratunkowy niemieckiej organizacji pozarządowej Sea Watch z 200 migrantami na pokładzie, finansowany przez znanego brytyjskiego artystę podpisującego się pseudonimem „Banksy”.

Wczoraj migranci odbywający kwarantannę w ośrodku pod Rzymem zaatakowali pilnujących ich policjantów. Jest kilkunastu rannych.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Kowalczuk/w zr

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię