Durs Grünbein odebrał Nagrodę im. Zbigniewa Herberta 2020

Niemiecki poeta, eseista i tłumacz Durs Grünbein odebrał w Warszawie Międzynarodową Nagrodę Literacką imienia Zbigniewa Herberta 2020. Statuetkę i czek na 50 tysięcy dolarów laureat otrzymał podczas uroczystości w Teatrze Polskim.

Przewodniczący jury Tomasz Różycki podkreślił, że Durs Grünbein jest jednym z najbardziej znanych i docenianych żyjących poetów języka niemieckiego. W laudacji mówił o podobieństwach między patronem nagrody a jej tegorocznym laureatem. „Grünbein jest bliski tradycji poetyckiej Zbigniewa Herberta: uniwersalna kultura stanowi wciąż dla niego odniesienie, miejsce, w którym żyjemy wszyscy, pomimo upływu lat, zmiany mód i sposobów komunikowania, to także dla niego niewyczerpany zasób pytań, które wciąż warto stawiać, sposób na odnalezienie pokrewieństwa w obliczu niespokojnej teraźniejszości” – powiedział Różycki.

Poeta Adam Zagajewski dodał, że Durs Grunbajn był głosem, który scalił Niemcy. Laureat przyznał, że odkrycie polskiej poezji współczesnej, przede wszystkim Herberta, bardzo pomogło mu w jego drodze poetyckiej. Wiersze autora „Pana Cogito” były dla Grünbeina nie tylko przykładami formalnego mistrzostwa, lecz także lekcją wolności umysłu i charakteru. W rozmowie z dziennikarzami mówił, że wiele łączy go z patronem nagrody. „To była decyzja jury, aby skojarzyć nasze nazwiska: Zbigniewa Herberta i moje. I to był dla mnie wspaniały pomysł, ponieważ zawsze czułem coś wspólnego z twórczością Zbigniewa Herberta. Zacząłem go czytać, gdy już tworzyłem swoje wiersze i odkryłem kogoś jak brata krwi czy bratnią duszę, kto ma bardzo podobne odczucia i myśli” – mówił laureat. Podczas uroczystości w Teatrze Polskim Durs Grünbein wygłosił przemówienie w formie osobistego listu do Zbigniewa Herberta. Obok wierszy laureata zgromadzeni na uroczystości goście mieli okazję wysłuchać wybranych wierszy Zbigniewa Herberta w interpretacji Wiesława Komasy. Wieczór uświetnił muzyczny występ Włodka Pawlika, uznanego na całym świecie kompozytora i pianisty jazzowego.

Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta to wyróżnienie na polu literatury światowej – przede wszystkim w dziedzinie poezji. Przyznawana jest od ośmiu lat za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości Zbigniewa Herberta: niezależności, umiłowania wolności, oporu wobec kłamstwa, nierówności i przemocy.

Jej laureatami byli dotąd William Stanley Merwin, Charles Simic, Ryszard Krynicki, Lars Gustafsson, Breyten Breytenbach, Nuala Ni Dhomhnaill oraz Agi Miszol.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/ #Piotrowska/w hm

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię