Sędzia Amy Coney Barret kandydatem Donalda Trumpa do objęcia schedy po Ruth Bader Ginsburg

Prezydent Donald Trump zastanawia się, kto zajmie pozycję sędziego Sadu Najwyższego po śmierci Ruth Bader Ginsburg, która była jedną z trzech kobiet w dziewięcioosobowym składzie Sądu Najwyższego.

Ruth Bader Ginsburg była filarem liberalnego skrzydła amerykańskiego sądu. Do tej pory w Sądzie Najwyższym zasiadało pięciu sędziów konserwatywnych i czterech liberalnych.

Jak informuje ABC, Prezydent Trump przedstawił dwie listy z nazwiskami jego kandydatów do objęcia tego jakże ważnego stanowiska w amerykańskim sądownictwie. Na tzw. krótkiej liście znaleźli się m.in. Barbara Lagoa, Allison Jones Rushing, Amul Thapar i Amy Coney Barret która jest faworytem Białego Domu oraz ugrupowań religijnych konserwatystów w kraju.

Na drugiej liście Prezydenta znalazło się prawie czterdziestu kandydatów m.in. sędzia federalny z Illinois Martha Pacold czy senator Ted Cruz z Teksasu. Jak donosi ABC, kwestia nominacji do Sądu Najwyższego może pomóc zmobilizować konserwatywny elektorat Donalda Trumpa tuż przed wyborami prezydenckimi.

Demokraci podkreślają, że Prezydent powinien podjąć decyzję o nominacji na stanowisko sędziego Sadu Najwyższego po ogłoszeniu wyników wyborów 3 listopada.

JR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię