Ponad milion ofiar pandemii koronawirusa na świecie

Milion i 8 tysięcy ofiar śmiertelnych oraz ponad 33,5 miliona zakażeń – to najnowsze dane na temat pandemii koronawirusa. Podają je naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy monitorują sytuację na świecie.

Najwięcej ofiar śmiertelnych – 210 tysięcy – jest teraz w Stanach Zjednoczonych, a 143 tysiące w Brazylii. Wirus najszybciej roznosi się teraz w Indiach, gdzie zmarło 97 tysięcy osób, a liczba zakażeń to niemal 6,5 miliona. Eksperci twierdzą, że już w najbliższych tygodniach Indie mogą wyprzedzić USA pod względem liczby ofiar COVID-19.

W Europie wprowadzane są tymczasem kolejne obostrzenia w związku z drugą falą wirusa. Niemcy ograniczyły liczebność publicznych zgromadzeń, a w życie wchodzą także restrykcje w Wielkiej Brytanii.  Francuski minister zdrowia ogłosił, że od poniedziałku możliwe jest wprowadzenie stanu maksymalnego zagrożenia koronawirusem w Paryżu, co oznacza kolejne restrykcje sanitarne. Z kolei Premier Włoch zapowiedział, że w przyszłym tygodniu zwróci się do parlamentu o przedłużenie wprowadzonego z powodu pandemii koronawirusa stanu wyjątkowego do 31 stycznia przyszłego roku.

W Moskwie i Petersburgu zaostrzono rygory bezpieczeństwa sanitarnego. Minionej doby w Rosji zdiagnozowano prawie 9 tysięcy nowych przypadków. W Polsce padł dzisiaj rekord – nowych zakażeń było, aż 1967.

Miasto Nowy Jork wprowadza z kolei kary dla osób, które nie noszą masek w miejscach publicznych, a izraelski parlament przegłosował przepisy ograniczające liczebność publicznych zgromadzeń i protestów. Opozycja twierdzi, że władze chcą w ten sposób zdusić trwające w kraju antyrządowe manifestacje.

IAR, AL

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię