Łukaszenka z zakazem wjazdu do Uni Europejskiej

Aleksander Łukaszenka, jego syn i 13 przedstawicieli białoruskiego reżimu mają od dzisiaj zakaz wjazdu na teren Unii Europejskiej. Zablokowane są również ich aktywa w Europie. Decyzja o nałożeniu sankcji została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i jest konsekwencją fałszerstw wyborczych jak również brutalnych represji na Białorusi.

Kilka tygodni temu ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów wydali zgodę na sankcje, a przedwczoraj unijni ambasadorowie zatwierdzili listę, która dziś została opublikowana w Dzienniku Urzędowym.

Początkowo nie było jednomyślności w Unii co do wpisania na „czarną listę” Aleksandra Łukaszenki. Kraje skandynawskie uważały, że trzeba stawiać na dialog. Jednak w związku z brakiem dobrej woli do negocjacji ze strony reżimu w Mińsku i kontynuowanymi brutalnymi represjami zapadła decyzja, by i Aleksander Łukaszenka został objęty sankcjami.

Unia nałożyła jednocześnie restrykcje na jego syna, który jest doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego i odpowiada za kampanię represji po sierpniowych wyborach prezydenckich. Na „czarnej liście” jest również między innymi szef administracji Aleksandra Łukaszenki, któremu Unia zarzuca wspieranie reżimu w kampanii zastraszania po wyborach, a także szef KGB.

IAR/ ZSS

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię