Elon Musk ostro o testach na COVID-19

W czwartek Elon Musk umieścił na Twitterze post, mający szansę wywołać kolejną burzę dotyczącą testów na wirusa, który jak do tej pory zainfekował 53 miliony osób na całym świecie.

„Dzieje się coś niezwykle fałszywego” – napisał dyrektor generalny Tesli. „Zostałem dziś przetestowany pod kątem covidu. Dwa testy dały wynik negatywny, a dwa pozostałe wypadły pozytywne ”.

Miliarder powiedział, że wykonał serię szybkich testów antygenowych, które dają wyniki w ciągu 15 minut. Teraz czeka na wyniki z drugiego typu testu, którego przetwarzanie trwa dłużej.

49-letni Musk napisał, że ma objawy typowego przeziębienia, opisując je jako  „nic niezwykłego”.

Elon Musk lekceważył koronawirusa i Covid-19, kwestionując zasięg choroby i twierdząc, że wskaźniki śmiertelności są bardzo zawyżone i trudno się z nim nie zgodzić, jednakże w marcu przewidywał, że do kwietnia w USA będzie prawie zero nowych przypadków. Obecnie w kraju zgłaszanych jest ponad 100 000 przypadków każdego dnia.

Musk regularnie podróżuje swoim prywatnym odrzutowcem między miejscami pracy Tesli i firmy Space Exploration Technologies Corp. którą prowadzi. Jego samolot wylądował w Berlinie w zeszłym tygodniu, gdzie przeprowadzał osobiste rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami do pracy w fabryce, którą Tesla buduje niedaleko stolicy Niemiec.

Niemcy w tej chwili walczą o powstrzymanie drugiej fali wirusa. Zamknęły bary, restauracje i obiekty rekreacyjne, jednocześnie pozostawiając otwarte firmy. Kanclerz Angela Merkel wezwała obywateli do ograniczania kontaktów towarzyskich do minimum i unikania niepotrzebnych podróży.

Musk napisał, że szybkie testy antygenu, które wykonał, pochodziły od „BD”, prawdopodobnie odnosząc się do Becton Dickinson and Co. Firma otrzymała w lipcu zezwolenie na stosowanie w nagłych przypadkach od amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków. W ówczesnym oświadczeniu Agencja podała, że test jest przeznaczony do wykrywania fragmentów antygenów nukleokapsydowych wirusa – białek otaczających materiał genetyczny wirusa – w wymazach z nosa osób, u których podejrzewa się Covid-19 w ciągu pierwszych pięciu dni od wystąpienia objawów.

Pozytywne wyniki nie wykluczają infekcji bakteryjnej ani koinfekcji innymi wirusami – podała agencja. Negatywne wyniki należy traktować jako „przypuszczalne”, nie wykluczają możliwości zarażenia koronawirusem i „nie powinny być traktowane jako jedyna podstawa decyzji dotyczących leczenia lub postępowania z pacjentem”.

Chociaż żaden test diagnostyczny nie jest doskonały, testy PCR są uważane za złoty standard pod względem dokładności. Szukają małych fragmentów kwasów nukleinowych wirusa w próbce osoby. Ale mają też wady. Są bardzo drogie i zwykle uzyskanie wyników zajmuje komuś wiele godzin lub nawet dni.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię