Nagroda Klio 2020 przyznana

0
254

Nagroda Klio 2020, w ramach Targów Książki Historycznej, przyznana. Nagrodę wręczono w czterech kategoriach: autorskiej, monografii naukowej, edytorskiej oraz w kategorii Varsaviana. Jest to jej 26. edycja.

Celem nagrody jest wyróżnienie wkładu polskich autorów w popularyzację historii oraz docenienie wydawców literatury historycznej. Prezes Fundacji Historia i Kultura oraz dyrektor Targów Książki Historycznej Waldemar Michalski podkreśla, że jury po rozpatrzeniu zgłoszonych 220 propozycji książek postanowiło przyznać nagrody.
W kategorii autorskiej Nagrodę I stopnia w wysokości 15 tysięcy złotych otrzymuje: Marta Grzywacz za książkę „Nasza pani z Ravensbrück. Historia Johanny Langefeld” (Wydawnictwo WAB).

W kategorii monografia naukowa Nagrodę I stopnia w wysokości 13 tysięcy złotych otrzymuje: Włodzimierz Karol Pessel za książkę „Czerwono-biali i biało-czerwoni. Problemy sąsiedztwa kulturowego” (Fundacja Duży Format i Wydawnictwo Akademickie SEDNO).
W kategorii edytorskiej równorzędne wyróżnienia otrzymują między innymi Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu za książkę „Dziennik, TOM 1, Wspomnienia z dzieciństwa, Dziennik 1808-1830 oraz Dziennik, TOM 2, Dziennik 1831-1866”; Ośrodek Karta za książkę „Wojna o wolność 1920. TOM 2, Bitwa Warszawska” oraz Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych za książkę „Chełmska 21. 70 lat Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie”.

W kategorii Varsaviana Nagrodę I stopnia w wysokości 7 tysięcy złotych otrzymuje: Jarosław Zieliński za książkę „PLAC. Warszawski plac Piłsudskiego jako zwierciadło losów i duchowej kondycji narodu” (Wydawnictwo EKBIN).

Laureatem 25 Nagrody profesora Jerzego Skowronka został profesor Maciej Czerwiński za książkę „Chorwacja. Dzieje, kultura, idee”.

Od dziś do 29 listopada trwają internetowe spotkania autorskie Targów Książki Historycznej. W spotkaniach biorą udział: Salon Autorów Instytutu Pamięci Narodowej, Salon Książki Muzealnej Online oraz Salon Książki Historycznej. Program internetowych spotkań autorskich znajduje się na stronie: www.historiaikultura.pl oraz na profilu Targów Książki Historycznej na Facebook’u.

Nagroda KLIO przyznawana jest od 1995 za wybitny wkład w badania historyczne. Fundatorem nagrody jest Porozumienie Wydawców Książki Historycznej. Mecenasami Nagrody KLIO są Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska, Fundacja Historia i Kultura oraz Miasto Stołeczne Warszawa.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię