Domowe sposoby na zaparcia

Problemy z dokuczliwym dyskomfortem jelit, czyli zaparciami, spotykają zarówno dzieci jak i dorosłych.

Pojawiają się przez osłabienie skurczów mięśni w okrężnicy, a towarzyszą im nierzadko wzdęcia i ból brzucha. Przyczyną zazwyczaj jest złe odżywianie, stres, przyjmowanie niektórych leków lub zmiana trybu życia. Zdrowo jest wypróżniać się co najmniej raz dziennie. Dla tych, którym nie udaje się to regularnie, jest na szczęście kilka domowych sposobów!

Pierwszym z nich jest wprowadzenie do swojej diety błonnika. Znajdziemy go głównie w produktach pochodzenia roślinnego – zbożowych, w świeżych oraz suszonych owocach, w nasionach i orzechach. Najlepszymi przykładami są otręby, suszone morele, czerwona fasola, wiórki kokosowe. Błonnik pomaga w oczyszczaniu organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii. To właśnie jemu ciało może zawdzięczać swoją dobrą kondycję.

 

Warto poświęcić więcej czasu na ruch. Aktywność fizyczna ma na jelita ogromny wpływ. Codzienne spacery, jazda na rowerze, domowa gimnastyka, basen lub zabawa z dziećmi sprzyjają odpowiedniemu wydalaniu. Przy okazji lepiej wyglądająca sylwetka i świetne samopoczucie gwarantowane.

Szybsze trawienie i poprawa perystaltyki jelit jest łatwiejsza do osiągnięcia dzięki spożywaniu kiszonek. Opłaca się sięgnąć po kiszone ogórki, kiszoną kapustę, sok z kiszonych warzyw czy kiszone buraki.

Picie przynajmniej dwóch litrów wody dziennie również działa bardzo korzystnie na układ trawienny, a przed snem wskazane jest wypicie napoju z siemieniem lnianym (łyżkę siemienia lnianego dodajemy do wrzątku i odstawiamy na dwie godziny) – to świetna ochrona przed schorzeniami układu pokarmowego.

Czekoladę powinno się spożywać tylko w rozsądnych ilościach i zwracać uwagę na to, ile cukru zawiera. Lepszym wyborem będzie ta ciemniejsza.

ZSS

20 lekarstw zupełnie za darmo

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię