Jest zgoda krajów UE na pakiet budżetowy i mechanizm warunkowości

envato

Jest zgoda unijnych krajów na pakiet budżetowy i mechanizm uzależniający wypłatę funduszy od kwestii praworządnościowych. Ambasadorowie 27 państw członkowskich zaakceptowali w procedurze pisemnej ustalenia unijnych przywódców z ubiegłotygodniowego szczytu. Zgodnie z nimi Komisja Europejska w osobnej deklaracji zobowiązała się do zastosowania uzgodnień.

We wnioskach ze szczytu napisano, że mechanizm warunkowości będzie stosowany wyłącznie do ochrony unijnego budżetu. Jest też zapis, że samo stwierdzenie, że doszło do naruszenia zasady państwa prawa nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu. Takie brzmienie wniosków było warunkiem zaakceptowania przez Polskę i Węgry całego pakietu finansowego, czyli budżetu Unii na lata 2021-2027, oraz funduszu odbudowy po pandemii.

Teraz pakiet budżetowy wraz z mechanizmem warunkowości ma zaakceptować Parlament Europejski. Procedura w sprawie 7-letniego budżetu i reguły „fundusze za praworządność” skończy się w Europarlamencie i od stycznia będą mogły być uruchamiane projekty dofinansowania z unijnej kasy.

Pieniądze na walkę ze skutkami pandemii będą mogły być wypłacone latem przyszłego roku, bo wcześniej parlamenty krajowe muszą zaakceptować decyzję w sprawie zasobów własnych.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię