Brexit: Koniec okresu przejściowego. Utrudnienia dla przedsiębiorców

envato

Kontrole, dodatkowa biurokracja i koszty dla przedsiębiorców. Po zakończonym o północy okresie przejściowym, będą utrudnienia w handlu pomiędzy Zjednoczonym Królestwem i Unią, w tym Polską.

Dzięki umowie brexitowej, udało się uniknąć ceł i kwot eksportowych, co usunie największe bariery, ale pozostają te pozacłowe, związane np. z minimalnymi standardami produkcji.
„Mamy teraz wyraźną zmianę.Dotychczas wysyłanie towarów z Wielkiej Brytanii do Unii przebiegało tak samo jak wysyłanie ich z jednego do drugiego miasta w Wielkiej Brytanii, a teraz powstała nowa granica. Trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami, które eksporter i importer będzie musiał ponieść”– mówi dr Anna Jerzewska z firmy konsultingowej Trade and Borders.

„Brexit z umową czy bez – to nie ma większego znaczenia. Ważne, że pojawią się kontrole, to oznacza opóźnienia” – dodaje John Shirley, szef firmy transportowej. Aram Świątkowski, szef sieci Polskiskleponline zapowiada, że zrezygnuje ze sprowadzania z Polski niektórych produktów, bo dłuższe oczekiwanie na granicy może sprawić, że się zepsują.

Obecnie w Dover nie ma większych utrudnień, ale lokalne władze spodziewają się, że nie potrwa to długo. Po pierwsze dlatego, że okres noworoczny zawsze jest okresem mniejszego ruchu, a po drugie, ponieważ wiele firm, obawiając się utrudnień, wysłało transporty szybciej niż zwykle, tak by dotarły na miejsce jeszcze przed końcem roku. Efektem były długie korki na promy pod koniec grudnia, spotęgowane jeszcze przez tymczasową decyzję Francji, by zamknąć granicę z Wielką Brytanią z powodu epidemii.

Inne zasady są w przypadku Irlandii Północnej, należącej do Królestwa, ale nie będącej częścią Wielkiej Brytanii. Ten rejon de facto pozostał częścią jednolitego rynku dla towarów, więc nie zmieniają się zasady handlu np. z Polską. Jednak jeśli ktoś chce przewieźć towar z Irlandii Północnej do Anglii, Walii lub Szkocji – napotka na kontrole i biurokrację.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię