Boeing zawarł ugodę na 2,5 miliarda dolarów w związku z 2 katastrofami samolotów 737 Max

Boeing zawarł ugodę, w ramach której zapłaci 2,5 miliarda dolarów w związku z dwiema katastrofami samolotów 737 Max, poinformował Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych.

Chodzi o loty linii Lion Air o numerze 610 oraz Ethiopian Airlines, numer 302. Do pierwszej z nich doszło 29 października 2018 nad Morzem Jawajskim, a do drugiej 10 marca 2019 w Etiopii. Zginęło w nich odpowiednio 189 i 157 osób.

1,77 miliarda dolarów to rekompensaty dla linii lotniczych korzystających z maszyn Boeinga, które poniosły straty w związku z uziemieniem wszystkich modeli 737 Max oraz opóźnieniem dostaw nowych samolotów. 500 milionów dolarów to środki, które mają trafić do bliskich ofiar dwóch katastrof, a prawie 244 miliony dolarów to grzywna. Firma zobowiązała się też do regularnych spotkań z przedstawicielami Departamentu Sprawiedliwości, podczas których wykazywała będzie spełnianie warunków. Zarzuty zostaną oddalone po 3 latach, jeśli firma będzie współpracowała z prokuratorami w prowadzonych już oraz przyszłych postępowaniach.

Prokuratorzy zarzucali Boeingowi rozpowszechnianie półprawd i tuszowanie spraw. „Tragiczne w skutkach katastrofy Lion Air numer 610 i Ethiopian Airlines numer 302 pokazały oszukańcze i zwodnicze działania pracowników jednego z wiodących światowych producentów samolotów komercyjnych” – powiedział prokurator David Burns. Dodał, że „pracownicy Boeinga wybrali drogę zysku, a nie szczerości, ukrywając ważne informacje dotyczące eksploatacji samolotu 737 Max przed Federalną Administracją Lotnictwa, podejmując przy tym starania zmierzające do ukrycia oszustwa”.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię