Sondaż: Jaka część Amerykanów chce impeachmentu Trumpa?

2
1458

Z sondażu ABC News/Ipsos wynika, że ponad połowa Amerykanów uważa, że prezydent Trump powinien zostać usunięty z urzędu jeszcze przed 20 stycznia. Sondaż został przeprowadzony po zamieszkach na Kapitolu.

Kwestia odwołanie prezydenta przed wygaśnięciem jego kadencji podzieliło Amerykanów na pół. 56 proc. Amerykanów uważa, że obecnie urzędujący prezydent  powinien zostać usunięty ze stanowiska przed oficjalnym przekazaniem władzy, 43 proc. jest przeciwnego zdania.

Aż 94 proc. Demokratów i tylko 13 proc.republikanów popiera ten ruch. 58 proc.osób niezależnych – również popiera jego usunięcie. 67 proc. respondentów uważa, że prezydent ponosi winę za środowe zamieszki, które doprowadziło do śmierci pięciu osób. Tylko 15 proc. ankietowanych twierdzi, że nie ponosi żadnej winy.

Ponad dwie trzecie Amerykanów nie zgadza się z prezydentem, twierdząc, że zwycięstwo Bidena było uzasadnione. Jednak 3 na 4 zwolenników partii republikańskiej (73 proc.) nadal odmawia zaakceptowania przegranej Trumpa. Tymczasem większość demokratów (99%) i osób niezależnych (75%) uważa, że zwycięstwo Bidena było legalne.

Czytaj również: Oficjalnie rozpoczęto procedurę impeachmentu prezydenta: “Trump podżegał do powstania”

I tak burzliwa kadencja Donalda Trumpa kończy się wielkim chaosem. Podczas certyfikacji wyborów prezydenckich doszło do szturmu, gdzie uzbrojone tłumy zwolenników Donalda Trumpa próbowały przerwać obrady kongresmenów. Do sytuacji doszło kilkadziesiąt minut po wiecu z udziałem prezydenta, podczas którego oświadczył, że nigdy nie uzna porażki ponieważ doszło do oszustwa. Trump, który niezłomnie odmówił przyznania się do wyborów, powiedział w oświadczeniu bezpośrednio po głosowaniu, że w dniu inauguracji nastąpi “uporządkowane przejście do władzy”.

Zgodni z zapowiedziami Nancy Pelosi przed debatą o postawieniu prezydenta Donalda Trumpa w stan oskarżenia odbędzie się głosowanie o usunięciu go z urzędu.

Pod nowym artykułem impeachmentu podpisało się 180 kongresmenów, przekazał kongresmen Ted Lieu. Jednak jak donosi “New York Times” Izba może opóźnić proces. 
Demokraci rozważają jednak wstrzymanie na 100 dni przesłania formalnych zarzutów do Senatu. Chodzi o to, by potencjalny proces Donalda Trumpa nie zdominował początku prezydentury Joe Bidena.  Nie brakuje głosów, że impeachment Trumpa może wpłynąć na początkowe dni urzędowania Bidena, który w tym czasie będzie pracował nad zatwierdzeniem nominacji do administracji oraz nad pakietem antykryzysowam.

Wyrok skazujący prezydenta w procedurze impeachmentu mógłby uniemożliwić mu ubieganie się w przyszłości o jakikolwiek urząd federalny.“W Kongresie istnieje mocne poparcie dla idei impeachmentu prezydenta po raz drugi” – podkreśla Nancy Pelosi

AL

Pelosi zapowiedziała głosowanie o usunięcie Trumpa z urzędu

 

2 KOMENTARZE

  1. A co z takimi jak ja? Byłem za Republikanami a Trump sprawił ,że popieram Demokratów.
    Jak mnie w tym sondarzu zakwalifikują. Jako Demokratę czy Republikana?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię