Armin Laschet nowym szefem partii CDU

Delegaci na zjazd CDU wybrali nowego przewodniczącego partii. Jest nim premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet. Wybór nowego lidera chadeków musiała rozstrzygnąć druga tura.

Armin Laschet wygrał w drugiej turze z byłym szefem frakcji chadeków Friedrichem Merzem, którego wspierali politycy konserwatywnego skrzydła CDU. 59-letni Armin Laschet, który uzyskał 521 głosów delegatów, uchodzi za kontynuatora umiarkowanego kursu Angeli Merkel.

Premier Nadrenii Północnej-Westfalii posiada ogromne doświadczenie kierownicze. Od 2012 roku był jednym z wiceprzewodniczących CDU. W wyścigu o fotel szefa partii Konrada Adenauera i Helmuta Kohla wystąpił w tandemie z ministrem zdrowia Jensem Spahnem, który ma zostać jego zastępcą.

Wybór nowego lidera CDU nie przesądzi jednak jeszcze losu kandydatury na kanclerza w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Swojej popularności sondażowej nie traci także premier Bawarii Markus Söder. W czasie pandemii szef siostrzanej CSU zyskał opinię stanowczego i skutecznego polityka.

W przeszłości już dwukrotnie o fotel kanclerski ubiegali się liderzy bawarskich chadeków. W obu przypadkach cieniem na ich kandydaturach położyły się wyborcze porażki.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię