Biden nie zgadza się na zniesienie zakazu podróży z Europy i Brazylii 

Joe Biden

Donald Trump, zniósł ograniczenia w podróżowaniu do USA z Europy i Brazylii z dniem 26 stycznia, jednak wiadomo już, że administracja nowego prezydenta natychmiast je przywróci.

W poniedziałek Trump podpisał polecenie zniesienia zakazu przyjazdu do tego kraju z większości krajów Europy i z Brazylii. Decyzja została podjęta po konsultacjach z członkami grupy zadaniowej ds. walki z koronawirusem i urzędników publicznej służby zdrowia.

Zakaz miał przestać obowiązywać od 26 stycznia jednak najprawdopodobniej ta decyzja zostanie zablokowana przez administrację przejmującego w tym tygodniu urząd prezydenta, Joe Bidena. Chwilę po ogłoszeniu rozporządzenia, rzeczniczka Bidena Jen Psaki napisała na Twitterze za radą naszego zespołu medycznego, administracja nie zamierza znieść ograniczeń z dniem 26 stycznia”. 

Administracja Bidena uważa, że z „z powodu pogarszającej się pandemii i bardziej zakaźnych wariantów pojawiających się na całym świecie, to nie jest czas na zniesienie ograniczeń w podróżach międzynarodowych”.

W zeszłym tygodniu Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) podpisało polecenie, zgodnie z którym prawie wszyscy podróżujący drogą lotniczą do Stanów Zjednoczonych powinny okazać przed wejściem na pokład samolotu negatywny wynik testu wykonanego do trzech dni przed wylotem.

Ograniczenia uchylone przez Trump zakazywały wjazdu do Stanów Zjednoczonych prawie wszystkim obywatelom spoza USA, którzy w ciągu ostatnich 14 dni przebywali w Brazylii, Wielkiej Brytanii, Irlandii i 26 krajach strefy Schengen w Europie. Biden, po objęciu urzędu, ma prawne prawo do ponownego nałożenia ograniczeń i zapewne tak się stanie.

Jest to zdecydowanie zła wiadomość dla linii lotniczych, które od jakiegoś czasu naciskały administracje Trumpa, uchyliła zakaz podróżowania. Przewoźnicy mieli nadzieję, że nowe rozporządzenie dotyczące wymogu testowania wystarczy do zniesienia ograniczeń, które zredukowały podróże z niektórych krajów europejskich o ponad 95. proc.

Restrykcje zabraniające większości turystów z Europy obowiązują od połowy marca, kiedy to Trump podpisał proklamacje je nakładające, podczas gdy w maju wprowadzono zakaz wjazdu do Brazylii.

AL

źródło: Reuters

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię