Lwów obchodzi 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema, urodzonego we Lwowie, polskiego pisarza, filozofa, futurologa. Sejm RP ustanowił 2021 Rokiem Stanisława Lema. Środowiska kulturalne Lwowa również wybrały Lema patronem miasta.

Lwowianie pamiętają o Stanisławie Lemie. Na budynku przy dawnej ulicy Brajlowskiej 4, dziś Łepkoho, gdzie Lem spędził lata dziecięce, zostanie umieszczona tablica pamiątkowa.

Dr Ostap Śliwiński, polonista Uniwersytetu Lwowskiego zaznaczył, że wycieczki, które są planowane, na pewno będą zaczynały się przy domu Stanisława Lema. „To miejsce musi być w jakiś sposób upamiętnione i powinno stać się takim ważnym punktem na kulturalnej mapie Lwowa” – powiedział tłumacz.

Jesienią tego roku we Lwowie planowany jest również kongres futurologów. A w miejscu dawnej zajezdni tramwajowej ma też powstać plac imienia Stanisława Lema z nową kreatywną przestrzenią.

Stanisław Lem urodził się we Lwowie 13 września 1921 roku. Po wojnie wraz z rodziną przeniósł się do Krakowa. O Lwowie jednak nie zapomniał. W jego biograficznej powieści „Wysoki Zamek” znajdziemy wiele sentymentalnych wspomnień.

iar

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię