Prezydent Andrzej Duda pogratulował Joe Bidenowi

Moje najszczersze gratulacje dla Joe Bidena, który objął urząd że 46. Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Liczę na ścisłą współpracę z Panem, w zakresie dalszego wzmacniania polsko-amerykańskiego partnerstwa strategicznego. Niech Bóg błogosławi Polskę i Amerykę! -napisał na Twitterze prezydent Polski , Andrzej Duda

My sincerest congratulations to Joe Biden on becoming the 46th POTUS! I am looking forward to closely cooperating with…

Opublikowany przez Andrzeja Dudę Środa, 20 stycznia 2021

Bidenowi pogratulował również Przewodniczący Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej pogratulowali Joe Bidenowi objęcia urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki. Ursula von der Leyen zamieściła wpis na Twitterze.

 

Charles Michel opublikował swoje przesłanie w nagranym krótkim filmie.

Niemiecki prezydent Frank-Walter Steinmeier powiedział, że w przyszłości liczy na lepszą współpracę z Waszyngtonem. Prezydent Niemiec wyraził nadzieję, że nowy gospodarz Białego Domu wkrótce przyleci z wizytą do Berlina.  „Przyjmuję z ogromną ulgą, że Joe Biden wprowadzi się dziś do Białego Domu. Cieszymy się, że Stany Zjednoczone będą znów niezastąpionym partnerem w tak istotnych kwestiach jak walka z pandemią koronawirusa, bezpieczeństwo, kontrola zbrojeń i rozbrojenia oraz ochrona klimatu”

Koordynacja walki z pandemią i ze zmianami klimatycznymi – zdaniem brytyjskiego premiera to w tych sferach USA i Zjednoczone Królestwo będą się teraz dobrze rozumiały. Rządzący Irlandią podkreślają z kolei, że zaprzysiężony właśnie nowy prezydent USA Joe Biden ma korzenie na Zielonej Wyspie. Premier Boris Johnson mówił o wspólnych wyzwaniach – teraz, gdy Amerykanie mają już oficjalnie nowego lidera. „To krok naprzód dla kraju, który ma za sobą burzliwy okres”.

Gratulując nowemu prezydentowi USA Joe Biden’owi. Litwa, Łotwa i Estonia akcentowały też kwestie bezpieczeństwa.Prezydent Litwy Gitanas Nauseda napisał w sieciach społecznościowych, że jego kraj jest zdecydowany na współprace z USA jako bliscy przyjaciele i sojusznicy, wzmacniając niezastąpione więzi transatlantyckie. Z kolei prezydent Łotwy Egils Levits napisał, że „potrzebujemy silnego partnerstwa transatlantyckiego, aby zająć się zmianami klimatu, wzmocnić bezpieczeństwo i budować demokrację na całym świecie”.

AL/IAR

Pierwsze przemówienie prezydenta Joe Bidena.”Daję wam swoje słowo: zawsze będę wobec was uczciwy”

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię