PE wezwał do natychmiastowego wstrzymania budowy Nord Stream 2

Parlament Europejski wezwał do natychmiastowego wstrzymania budowy Nord Stream 2. Deputowani przyjęli rezolucję w tej sprawie w związku z aresztowaniem w niedzielę w Moskwie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego i zażądali jego uwolnienia. Przyjęta rezolucja nie jest wprawdzie wiążąca, ale to polityczna presja na unijne kraje.

Europosłowie wezwali państwa członkowskie i Komisję Europejską do krytycznego przeglądu współpracy z Rosją w polityce zagranicznej i przy projektach takich jak Nord Stream 2, którego budowa – jak podkreślili – musi być natychmiast wstrzymana.

Deputowani zaapelowali też o objęcie sankcjami oligarchów finansujących reżim w Rosji i bliskich współpracowników Władimira Putina wraz z rodzinami, którzy mają na terenie Unii majątki oraz konta w europejskich bankach. „Unia nie powinna być przyjaznym miejscem dla rosyjskiego bogactwa o niejasnym pochodzeniu”– brzmi fragment rezolucji.

Europosłowie uważają, także, że Unia powinna opracować nową strategię kontaktów z Rosją, która będzie koncentrować się przede wszystkim na wsparciu społeczeństwa obywatelskiego.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię