Covid- 19: Dwie maski zamiast jednej?

0
541

Doktor Anthony Fauci, główny epidemiolog i doradca medyczny prezydenta Joe Bidena, uważa że dwie maski mogą stanowić lepsza ochronę niż pojedyncza.

“To rozsądne i prawdopodobnie będzie skuteczniejsze” – stwierdził Anthony Fauci w wywiadzie dla “NBC News TODAY” w poniedziałek. “Dlatego ludzie noszą podwójne maski lub maski N95”

Noszenie podwójnych masek zwróciło uwagę opinii publicznej podczas inauguracji prezydenta Joe Bidena, gdzie kilku wysoko postawionych urzędników i celebrytów zostało sfotografowanych w dwóch maskach. Pete Buttigieg, nominowany przez Bidena do kierowania Departamentem Transportu, zamieścił na Twitterze zdjęcie, gdzie na maskę chirurgiczną ma czarną z materiału.

Amanda Gorman, 22-letnia poetka, również nosiła maskę chirurgiczną pod ozdobną nabijaną ćwiekami.

 

Badania opublikowane w czasopiśmie Matter pokazuje, że noszenie dwóch masek może zwiększyć ochronę przed cząsteczkami wirusa o 50% do 75%. ” Nie tylko dodało dodatkową warstwę ochrony, ale także sprawiło, że maska lepiej przylega do twarzy “- powiedziała dr Loretta Fernandez, autorka badania i profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Northeastern.

Z kolei Amerykański portal Summit.news podał w środę, powołując się na telewizję CNBC, że eksperci doradzają noszenie nawet potrójnych masek.

Eksperci zwracają uwagę, że teraz kiedy na świecie pojawiają się nowe odmiany wirusa należy zwrócić szczególna uwagę na właściwą ochronę siebie i innych. W zeszłym tygodniu eksperci przekazali w zeszłym tygodniu, że mutacja z Wielkiej Brytanii, B.1.1.7, może być nie tylko bardziej zaraźliwy, ale również bardziej śmiercionośna. Wariant 501Y.V2, po raz pierwszy zidentyfikowany w RPA, wydaje się być o około 50% bardziej zaraźliwy.

Nowa mutacje “sprawiają, że jakość masek, których używamy jest jeszcze ważniejsza” – zauważają specjaliści.

Jak na razie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) jak dotąd nie zarekomendowało noszenia podwójnych maseczek.

AL

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię