CDC zmienia wytyczne dotyczące przyjmowania szczepionek na COVID-19

0
814

Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zmieniło swoje wytyczne dotyczące prawidłowego podawana szczepionek na koronawirusa.

Najnowsze wytyczne dopuszczają w „wyjątkowych sytuacjach” mieszanie preparatów Pfizer i Moderna, pod warunkiem zachowania minimum 28-dniowego odstępu.“W rzadkich sytuacjach którąkolwiek ze szczepionek  mRNA można podać w odstępie co najmniej 28 dni – jeśli zasoby są ograniczone lub pacjent nie wie, jaką szczepionkę otrzymał pierwotnie”.

W tym samym komunikacje, przedstawiciele CDC podają jednak że “należy dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić pacjentowi otrzymanie tej samej szczepionki”.

Polecamy: Bezrobotni odmawiających powrotu do pracy dostaną zasiłek. Jak to możliwe? Wyjaśniamy

Agencja również podaje, że dłuższa przerwa między pierwszą, a drugą dawką może wynosić sześć tygodni. CDC przyznaje, że ich nowe wytyczne nie są oparte na żadnych nowych badaniach. Dodają, że “te dwa produkty nie są zamienne i nie zostało jeszcze zbadane czy nowe zalecenia zmienią bezpieczeństwo lub skuteczność którejkolwiek ze szczepionek”.

Niektórzy wirusolodzy i specjaliści ds. szczepionek uważają, że nowe wytyczne CDC mają sens, gdyż obie szczepionki są bardzo podobne i chociaż nie było to badane, nie ma powodu, by podejrzewać, że mieszanie dawek obniżyłoby skuteczność lub zmniejszyło bezpieczeństwo.

Jednak co warte podkreślenia, nowe wytyczne są sprzeczne z zaleceniami firm Pfizer i Moderna.

Czytaj również:

Republikanie mają pomysł na kolejny pakiet pomocowy. Nie każdy dostanie czek

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię